Jak wygląda rynek pracy w Niemczech – czy nadal warto wyjeżdżać?

Duży odsetek Polaków rozważa emigrację zarobkową i wyjazd do pracy w Niemczech. Związane jest to z możliwością łatwiejszego znalezienia pracy z wyższym wynagrodzeniem oraz stosunkowo niewielką odległością od kraju rodzinnego. Jak wygląda sytuacja na niemieckim rynku pracy i dlaczego coraz więcej osób decyduje się na poszukanie stałej pracy u zachodniego sąsiada?

Korzystna sytuacja na niemieckim rynku pracy

Od wielu lat sytuacja na niemieckim rynku pracy jest korzystna zarówno dla obywateli tego kraju, jak i dla imigrantów. To właśnie aspekt zawodowy przyciąga coraz większą liczbę osób, które decydują się na wyjechanie z ojczystego kraju w celu podjęcia stałej pracy w Niemczech. Państwo to może się poszczycić jedną z najniższych stóp bezrobocia. Przyczyniła się do tego silna gospodarka, a co za tym idzie, wciąż rosnąca liczba wolnych miejsc pracy. Z tego powodu często możemy spotkać się z ofertami pracy w Niemczech, zwłaszcza na takich stanowiskach jak: ślusarz, tokarz, spawacz, magazynier, operator wózków widłowych czy rzeźnik. Zapotrzebowanie na pracowników jest tak duże, że spotykamy się z ofertami pracy w Niemczech, w których nie wymaga się od kandydatów znajomości języka niemieckiego. Praca w Niemczech związana jest nie tylko z wyższymi zarobkami, ale i możliwością życia na satysfakcjonującym poziomie. Nie należy się więc dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z ofert pracy w Niemczech.

Co warto wiedzieć o pracy w Niemczech?

Od roku 2011 Polacy mogą bez większych trudności pracować w Niemczech. Nie są wymagane żadne pozwolenia, a dodatkowo przysługują im takie same prawa i obowiązki, co pracownikom niemieckim. Przez agencję pośrednictwa pracy są poszukiwani wykwalifikowani specjaliści jak spawacze, ślusarze, a także osoby bez doświadczenia zawodowego jako pomocnicy. Większe szanse na zatrudnienie i wysokie zarobki mają osoby, które posiadają już doświadczenie zawodowe. W przypadku osób z wykształceniem zawodowym, aby było ono honorowane, konieczne jest jego potwierdzenie u odpowiednich władz niemieckich. Jeśli więc chcemy znaleźć pracę w Niemczech, to warto systematycznie przeglądać oferty pracy lub skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy, która wyszuka nam odpowiednie oferty i pomoże we wszystkich formalnościach związanych z pracą w Niemczech.