​Pożywne i zdrowe posiłki dodają sił w okresie rekonwalescencji. Przede wszystkim wprowadzają starszą osobę w dobry nastrój. Czas spożywania pokarmów to dla opiekuna również okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych z podopiecznym. Można je wykorzystać oczywiście w dalszej opiece. Kuchnia niemiecka zdecydowanie różni się od polskiej, dlatego co należy podawać seniorowi?

Co jedzą w Niemczech?

Kuchnia niemiecka pod wieloma względami podobna jest do polskiej. Seniorzy często chwalą sobie posiłki serwowane przez polskie opiekunki. Niemniej jednak istnieje kilka lokalnych potraw, które warto przygotowywać w domach. Oczywiście, jeśli tylko zdrowie seniora na to pozwala.

Potrawy niemieckie są bardzo zróżnicowane i pełne sycących i tłustych dań, chociaż nie jest to regułą. Wiele zależy do tego, w jakim landzie opiekunka się znajduje. Na zachodzie kraju przy granicy z Francją więcej jest jednak potraw warzywnych i lżejszych. Mięsne i tłuste dania dominują głównie na południu Niemiec. W północnej części kraju natomiast w jadłospisie Niemców więcej jest ryb i owoców morza. Za tradycyjne potrawy niemieckie uznaje się zupę z węgorza na rosole, golonkę z kapustą lub grochem.

Jak łatwo zauważyć kuchnia niemiecka i potrawy nie sprzyjają seniorom. Większość ciężkostrawnych potraw będziemy musieli wyeliminować z jadłospisu. Co więcej, serwować podopiecznemu na wyjątkowe okazje.

Jakie dania należą do kuchni niemieckiej?

Popularne dania kuchni niemieckiej to jednogarnkowe, czyli z niemieckiego eintopf. Stanowi to podstawę obiadów za zachodnią granicą. Ich szczególnie zaletą jest łatwość wykonania i krótki czas przyrządzania. Przykładem takich potraw jest fasolka po bretońsku, gulasz warzywny lub mięsny czy nawet bigos.

Niemcy tak jak Polacy uwielbiają ziemniaki. Przygotowywanie zapiekanek z tymi warzywami, placków czy klusek to bardzo dobry pomysł. Rosół podawany w kuchni niemieckiej w tygodniu będzie postrzegany jako danie dość niecodzienne. Zupy bowiem jada się tam raczej w soboty. Potrawy charakterystyczne dla niemieckiej kuchni to:

• Kluski serowe (kässpätzle);

• golonka z kapustą;

• placki ziemniaczane i cebulowe;

• knedle;

• kiełbasa (wurst);

• pasztet z wątroby (leberkäse);

• sałatka ziemniaczana.

Co Niemcy jedzą na kolacje?

Kuchnia niemiecka charakteryzuje się, że na kolację jedzą tylko pieczywo, ser i wędliny. Przede wszystkim oczywiście kiełbasy. Podstawowa zasada tej kuchni brzmi, że ma być prosto i smacznie. W zależności od przyzwyczajeń. Niemcy jedzą śniadania, kolacje, które składają się z kiełbasek i pieczywa. Śniadania mogą być na słodko, czyli pieczywo z różnymi słodkimi smarowidłami. Takimi jak dżem, marmolada, serek, czy krem czekoladowy. Samo pieczywo zajmuje w kuchni niemieckiej bardzo ważne miejsce. Niemcy mają ponad 300 rodzajów pieczywa.