Zaparcia to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych. Dotykają osoby nie tylko młode, ale i w podeszłym wieku. Zaparcia u osób starszych leżących to szczególnie najczęstszy objaw. Kłopoty z trawieniem potęgują się, układ pokarmowy spowalnia pracę. Co za tym wszystkim idzie? Drastycznie spada komfort życia seniora. Nieleczone dolegliwości prowadzą nie tylko do dyskomfortu, ale także do rozwoju chorób jelita grubego. W konsekwencji to nawet i do nowotworu. Jak zlikwidować zaparcia u seniora?

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych stanowią bezpieczną alternatywę leków. Leki na zaparcia u osób starszych stosowane regularnie przynoszą pożądane efekty. Przede wszystkim należy postawić na zdrową, bogatoresztkową dietę. Błonnik znaleźć można w owocach, warzywach oraz produktach pełnoziarnistych. Co warto włączyć do menu? Przede wszystkim len mielony, jabłka, figi i suszone śliwki. Jednym z najskuteczniejszych środków na zaparcia u osoby leżącej jest wspomniana oliwa z oliwek. Konieczne jest, aby wprowadzić ją do codziennych posiłków. Regularne jej spożywanie poprawia przemianę materii i efektywnie przeciwdziała zaparciom.

Do poradzenia sobie z zaparciami u seniora należy uwzględnić spożywanie 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej oczywiście wody, która ułatwia oddawania stolca, gdyż rozluźnia masy kałowe. Dodatkowo na poprawę jelit dobroczynny wpływ wykazują także probiotyki. Kurację powinno się przeprowadzić przez min. 3 miesiące. Istnieją naturalne probiotyki, czyli takie jak jogurt, kefir lub maślanka oraz produkty kiszone. Z diety niestety trzeba wyeliminować produkty smażone. Co więcej, wysoko przetworzone oraz wzdymające. Dokładnie takie jak fasola, kapusta, cebula czy groch. Już samo regularne spożywanie posiłków sprzyja prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Dieta przy zaparciach u osób starszych jest równie ważna. Dlatego warto z niej korzystać.

Co na zaparcia u starszej osoby?

Jakie są naturalne sposoby na zaparcia u osób starszych? Najczęściej stosowanym bezpośrednim remedium są suszone śliwki, zawierające duże ilości  błonnika. Dużą skutecznością wykazują się też niektóre mieszanki typowo ziołowe. Zioła na zaparcia u osób starszych to również skuteczny sposób. W tym kontekście wymienić można przede wszystkim napar z siemienia lnianego. Nasiona lnu mają udowodnione działanie lecznicze. W przypadku wielu schorzeń układu pokarmowego i oddechowego. Jeśli chodzi o problemy z defekacją, oddziaływanie siemienia jest dwutorowe. Zawiera duże ilości błonnika, a zawarty w lnie śluz nawilża błony śluzowe jelit. W naturalny sposób ułatwia wypróżnianie się. Inne, oprócz siemienia, polecane zioła na zaparcie u osób starszych, to między innymi:

• rumianek,

• melisa,

• mięta,

• kozłek lekarski.