Opieka w Niemczech bez języka
29 października 2021
Wyobraź sobie, że zarabiasz naprawdę dobre pieniądze. Ile? Co najmniej kilka tysięcy złotych miesięcznie. Wyobraź sobie, że nie musisz mieć do tego wykształcenia wyższego, a w dodatku nikt nie zasugeruje, że po 50 urodzinach jesteś pracownikiem drugiej kategorii. Brzmi dobrze? Potrzebujesz do tego tylko znajomości języka niemieckiego.
Rynek pracy w Polsce nie jest najłatwiejszy dla pracowników. Przede wszystkim dla kobiet, a szczególnie dla tych, które skończyły już 45 lat. Choć mają doświadczenie, kompetencje, są dyspozycyjne, bo nieobarczone małymi dziećmi, pracodawcy wolą stawiać na młodość. Tymczasem za naszą zachodnią granicą wygląda to zupełnie inaczej. Polki, bez względu na wiek, są chętnie zatrudniane jako opiekunki osób starszych, otrzymując bardzo dobre wynagrodzenie. Warunek? Znajomość języka niemieckiego.
Nie jest tajemnicą, że znajomość języków obcych u reprezentantów starszych pokoleń nie jest tak powszechna, jak wśród osób młodszych. Także w Niemczech seniorzy często porozumiewają się tylko w języku niemieckim. Jest wiec oczywiste, że rodzina chce zatrudnić opiekunkę, która będzie w stanie porozumieć się z seniorem. Często jednak nie jest wymagana biegła znajomość języka. W wielu ofertach jako minimum podana jest znajomość komunikatywna – chodzi o osobę, która rozumie proste zdania, umie poprowadzić rozmowę na codzienne tematy, rozumie też prośby, poradzi sobie na zakupach… Zdarza się, że rodzina oczekuje znajomości biegłej, szczególnie gdy celem jest nie tylko opieka nad seniorem, ale też dotrzymywanie mu towarzystwa, zabawianie konwersacjami i wspólne spędzanie czasu. Warto też pamiętać, że im gorszy stan zdrowia podopiecznego, tym lepsza znajomość języka może być niezbędna, by podołać codziennym obowiązkom.
To, że nie znasz języka niemieckiego, nie oznacza, że nie możesz zgłosić się do agencji pośredniczącej w rekrutacji opiekunek osób starszych w Niemczech. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – ofert pracy bez znajomości języka jest zdecydowanie mniej, nie ma więc gwarancji natychmiastowego wyjazdu do pracy. Należy się też liczyć z tym, że kontrakty te będą niżej płatne – często opiekunka nieznająca języka niemieckiego ma mniejszy zakres obowiązków, na przykład nie opiekuje się seniorem samodzielnie, tylko wspiera rodzinę w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych, sprząta czy przygotowuje posiłki.
Jeśli nie znasz języka niemieckiego, ale znasz inne języki obce, koniecznie poinformuj o tym agencję pracy. Są seniorzy, którzy porozumiewają się w języku angielskim, czy – ze względu na licznych emigrantów – rosyjskim.
Przede wszystkim – nie skupiaj się na swoich brakach, a na tym, co możesz zmienić. Nigdy nie jest za późno na naukę języka. Pamiętaj, że każda znajomość języka jest lepsza od jej braku. Twoim celem nie jest też, zostanie germanistką – zamiast na perfekcyjną gramatykę, stawiaj na komunikację. Możesz zacząć od kupienia rozmówek i nauczenia się podstawowych zwrotów. W internecie znajdziesz też wiele kursów i aplikacji, które każdego dnia będą pomagały Ci w opanowaniu nowych słówek i zdań. Do tego staraj się jak najczęściej otaczać językiem niemieckim – znajdź w internecie niemieckie radio lub tv, poszukaj niemieckiej muzyki. Nie szkodzi, że na początku nic nie będziesz rozumieć, chodzi o osłuchanie się. Warto też wiedzieć, że część agencji pracy organizuje specjalne kursy językowe dla przyszłych opiekunek osób starszych. Kursy te koncentrują się na nabyciu kompetencji komunikacyjnych niezbędnych w codziennej pracy, nakierowane są m.in. na słownictwo, z jakim możesz się zetknąć podczas opieki nad seniorem. Na takim kursie nie poznasz zaawansowanych konstrukcji gramatycznych, ale dowiesz się, jak jest po niemiecku ciśnieniomierz czy tabletki na ból głowy. A to pomoże Ci w dostaniu pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.
16 marca 2021
6 kwietnia 2021
6 kwietnia 2021
15 kwietnia 2021