Praca opiekunki osób starszych w Niemczech przyciąga wiele Polek. Atrakcyjne zarobki, elastyczny czas pracy i duży wybór ofert sprawiają, że zainteresowanych nie brakuje. Czy każdy może podjąć taką pracę? Co ze znajomością języka niemieckiego?

Teoretycznie, żeby podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, nie musisz spełniać szczególnie dużych wymagań. Nie ma określonego konkretnego wykształcenia, nie musisz mieć nawet doświadczenia zawodowego związanego z pracą z seniorami (choć na pewno będzie ono atutem). Nie ma też problemu, jeśli jesteś osobą dojrzałą, nawet w wieku emerytalnym – niektórzy seniorzy wolą opiekunki w wieku zbliżonym bardziej do ich własnego niż znacząco młodsze, bo łatwiej o nawiązanie porozumienia. W większości ofert pojawia się jednak jeden wymóg: komunikatywna znajomość języka niemieckiego.

Niemiecki jest niezbędny

Komunikatywna znajomość oznacza taki poziom biegłości językowej, który pozwala na prowadzenie rozmowy na codzienne tematy, a także zrobienie zakupów, przeczytanie prostych informacji, sprawdzenie czegoś w internecie. Nie oznacza to, że musisz mówić perfekcyjnie – drobne błędy gramatyczne czy daleki od doskonałości akcent nie będą przeszkodą, jeśli tylko jesteś w stanie się porozumieć. Dlaczego to takie ważne? Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, będziesz otoczona osobami, które prawdopodobnie znają tylko ten język. Bez znajomości niemieckiego będziesz czuła się zagubiona, wiele codziennych sytuacji może okazać się problematycznych. Nie zapominajmy też, że rolą opiekunki jest nie tylko wykonywane różnego typu czynności pielęgnacyjnych, ale też nawiązanie z seniorem pewnego rodzaju relacji – bez rozmowy będzie to niezwykle trudne. Zresztą gdybyś szukała opiekunki dla osoby z własnej rodziny, zapewne też nie chciałabyś zatrudnić kogoś, kto zupełnie nie zna języka polskiego…

Co ważne, nie musisz mówić po niemiecku biegle. Wiele opiekunek, podczas pierwszego wyjazdu posługuje się „szkolnym” niemieckim. Pierwsze kontakty w tym języku są stresujące, zdarza się mylenie słów czy pomyłki gramatyczne. Jednak każdy dzień rozmów w tym języku sprawia, że jego znajomość się poprawia.

Oferty pracy bez znajomości niemieckiego

Przeglądając ogłoszenia, możesz natknąć się na oferty pracy dla opiekunek osób starszych bez znajomości języka niemieckiego. Jak to możliwe w świetle tego, co powiedzieliśmy sobie wyżej? Jeśli są to ogłoszenia zamieszczone w internecie bądź ostrożna – często takie oferty zamieszczają oszuści, którzy chcą przyciągnąć niskimi wymaganiami więcej chętnych. Dlatego zdecydowanie bezpieczniej jest korzystać z poszukiwaniach pracy z pośrednictwa dobrej agencji pracy działającej w Polsce, co daje Ci gwarancję legalnego zatrudnienia. Wśród ofert prezentowanych przez agencje także można znaleźć takie, w których nie ma wymagań dotyczących znajomości języka niemieckiego. Zwykle pojawiają się one w czasie świąt, gdy trudno jest o opiekunkę chętną do wyjazdu, więc rodzina gotowa jest zatrudnić nawet osobę bez znajomości języka. Zawsze warto jednak zadać sobie pytanie, czy podołasz obowiązkom i czy będziesz dobrze czuła się w środowisku, w którym masz duże problemy z porozumieniem się.

Nie znasz języka? Nic straconego

Czy jeśli nie znasz języka niemieckiego, oznacza to, że nie możesz pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Nie! Zawsze możesz nadrobić te braki. Jak? Na przykład biorąc udział w kursie językowym organizowanym przez agencję pracy. Są to kursy intensywne, nakierowane na codzienną komunikację oraz słownictwo, które może przydać się w tej właśnie pracy. Żadnej zbędnej gramatyki, tylko esencja tego, co niezbędne! Do nauki niemieckiego możesz wykorzystać też aplikacje lub materiały zamieszczone w internecie – część z nich jest bezpłatna. Jeśli przyłożysz się do nauki, już po kilku miesiącach będziesz mogła rozpocząć pracę jako opiekunka – a z każdym kolejnym wyjazdem będziesz coraz lepiej mówić po niemiecku.