​Temat czasu pracy opiekunki osób starszych stanowi jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów tej branży. Po wyroku Federalnego Sądu Pracy o płacy minimalnej w opiece Niemcy dyskutują o potrzebie reform. Opiekunki zajmujące się seniorami w Niemczech, pochodzą z Europy Wschodniej. Dyżurują nawet przez całą dobę i teoretycznie powinny mieć opłacone nawet do 24 godzin. Tymczasem w praktyce normą są niezapłacone nadgodziny.

Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech?

Noc przeznaczona jest oczywiście na wypoczynek. Dlatego można być spokojnym, a zadania realizuje się głównie w ciągu dnia. Przykładowe obowiązki, które zajmują czas pracy opiekunki osób starszych to:

• Wstawanie i poranna toaleta;

• ubieranie, a w tym może być zakładanie pielucho majtek, rajstop uciskowych;

• poruszaniu się, nawet na świeżym powietrzu;

• codziennych czynnościach, takich jak spacery, czy robienie ulubionych rzeczy;

• wieczornym myciu.

Bardzo ważne jest także dopilnowanie, aby podopieczny przyjął wszystkie leki o odpowiedniej godzinie. W czasie pracy opiekunki na terenie Republiki Federalnej Niemiec jest szczególne dbanie o seniora. Przede wszystkim o to, żeby terminowo realizować wszystkie wizyty lekarskie seniora. Zadaniem podczas czasu pracy opiekunki osób starszych jest przygotowywanie posiłków. Oczywiście dbanie o gospodarstwo domowe również. W zależności od mobilności osoby starsze będzie mobilizowanie podopiecznego do aktywności. Nawet poprzez proponowanie wspólnych spacerów lub przeprowadzanie lekkiej gimnastyki.

Zdarzyć się może, że senior źle się w nocy poczuje i zawoła o pomoc. Są to jednak sytuacje, które rzadko się zdarzają. Jeśli zaczynają się powtarzać, konieczne będzie zatrudnienie opiekunki, która będzie czuwać w godzinach nocnych. Trudno jest określić dokładną ilość godzin, które opiekunka powinna przepracować w tygodniu. Opiekunka ma prawo oczywiście do przesypiania nocy a szczególnie czasu dla siebie w ciągu dnia. Zdarza się również, że senior ma potrzebę pobycia akurat samemu. Dzięki temu czas pracy opiekunki w Niemczech może być raz bardziej, a raz mniej intensywne. Na legalnym kontrakcie można spokojnie wypocząć na ustalonym z agencją urlopie. W przerwie między pracą w Niemczech będzie można się zrelaksować w domu.

Czas wolny opiekunek zawarty w umowach

Opiekunki osób starszych w Niemczech na umowę o pracę, mogą przepracować zgodnie z przepisami prawa. Jedynie określoną ilość godzin tygodniowo czy miesięcznie. Jednak jak wydzielić 8 godzin pracy dziennie, skoro mieszka się praktycznie w miejscu pracy. Zdarza się, że przez 24h, niekoniecznie wykonuje się jakiekolwiek czynności. Miejsce pracy jest miejscem zamieszkania. Opiekunki, które świadczą usługi w ramach umowy zlecenia, nie budzą takich wątpliwości prawnych. Przepisy dotyczące zlecenia są dosyć precyzyjnie i jasno określone w polskim kodeksie cywilnym. Przyjmując zlecenie, oświadcza się, że jest się w stanie je wykonać.