Na pracę za granicą decyduje się coraz więcej Polek i Polaków. Dużą popularnością cieszy się praca opiekunek osób starszych w Niemczech, bo odbywa się w systemie rotacyjnym i nie wymaga podjęcia decyzji o emigracji na stałe. Wśród wielu ofert znajdziesz zarówno te dotyczące legalnego zatrudnienia, jak i tzw. pracy na czarno. Wyjaśniamy, dlaczego nie warto decydować się na drugą opcję.

Szukasz pracy opiekunki osób starszych w Niemczech? A może Twoje znajome już tak pracują i zachęcają Cię do przyjazdu? Jeśli interesuje Cię podjęcie zatrudnienia, najlepiej, jeśli zgłosisz się do agencji pracy działającej w Polsce. To gwarancja, że podejmiesz pracę legalnie. Dlaczego to o wiele lepsza opcja niż wyjazd do pracy na czarno?

Praca na czarno: ryzyko i…przestępstwo

Zacznijmy od tego, że obywatele UE bez trudu mogą podjąć w Niemczech legalne zatrudnienie. Jeśli jednak nie dopełnią wymaganych formalności i podejmą pracę na czarno, popełnią przestępstwo. A to może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi. Jednak powodów, by tego nie robić, jest więcej. Przede wszystkim, szukając pracy na własną rękę, poza legalnymi agencjami pracy, możesz paść ofiarą oszustów. Kolejny powód to brak gwarancji wypłaty obiecanego wynagrodzenia – jeśli nie masz legalnej umowy, nie masz podstaw, by wyegzekwować umówioną zapłatę. Dotyczy to też wszystkich innych warunków zatrudnienia, na przykład zakwaterowania czy wynagrodzenia. Tylko legalna umowa gwarantuje Ci, że wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem. Pamiętaj też, że praca na czarno oznacza brak ubezpieczenia, nie masz też udokumentowanego doświadczenia zawodowego. Dodatkowo nie płacisz składek na emeryturę, co niekorzystnie wpłynie na Twoje przyszłe świadczenia. A warto tu zaznaczyć, że składki od wysokich zarobków w Niemczech mogą znacząco podwyższyć Twoją emeryturę, jest to więc świetna inwestycja na przyszłość.

Legalne zatrudnienie: jakie masz prawa?

Jeśli nawiążesz współpracę z działającą w Polsce agencją pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech, masz gwarancję, że jej pracownicy zadbają o to, byś pracowała bezpiecznie i legalnie. Wszystkich formalności dopełnisz jeszcze w Polsce, a pracownicy agencji krok po kroku pokażą Ci, co masz zrobić i jakie dokumenty złożyć. Czuwają też nad tym, by umowa, jaką podpiszesz z pracodawcą, była prawidłowo skonstruowana, zawierała szczegółowy opis warunków pracy, wynagrodzenia, a także czasu wolnego. Jako osoba pracująca legalnie, masz udokumentowane doświadczenie zawodowe, przez cały czas jesteś ubezpieczona, odprowadzasz składki na przyszłą emeryturę. W razie jakichkolwiek problemów z realizacją zapisów umów, pracownicy agencji pomogą ci w ich rozwiązaniu.

Współpraca z agencją pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech ma też inne zalety. Przede wszystkim to ogromny wybór ofert pracy – Ty decydujesz, jak często chcesz jeździć na kontrakty – możesz traktować to jako stałe źródło utrzymania, z krótkimi pobytami w Polsce pomiędzy wyjazdami, lub jako sposób na dodatkowy zarobek, że znacznie rzadszymi kontraktami. Co ważne, współpracując regularnie z agencją pracy możesz tez liczyć na różnego typu premie i bonusy – zwykle dodatkowo premiowane są wyjazdy w okresie, kiedy kandydatów jest mniej (święta czy sezon urlopowy), a także polecenie kolejnych osób do pracy. Zdarzają się również bonusy wypłacane za bardzo szybki wyjazd – zwykle dotyczy to pracy na zastępstwo, gdy zatrudniona opiekunka rezygnuje z pracy lub np. z powodów zdrowotnych zmuszona jest ją przerwać. To wszystko sprawia, że warunki finansowe współpracy z agencją pracy są bardzo atrakcyjne.