​W każdej pracy znajdą się osoby, które chcą uniknąć umów dla pracowników. Dzieje się to z różnych powodów, jak i różnie tłumaczone. Bez względu jednak na powody, konsekwencje są takie same. Brak ubezpieczenia zdrowotnego oraz brak składek. W przyszłości pozwolą nam otrzymać świadczenie emerytalne czy też konieczność zapłacenia kary. Praca opiekunki w Niemczech bez umowy nawet w dzisiejszych czasach jest możliwa.

Ile zarabia opiekunka w Niemczech na czarno?

Osoby pracujące „na czarno” w Polsce liczyć mogą na łagodniejsze traktowanie. Natomiast pracownicy dopuszczający się analogicznych praktyk za naszą zachodnią granicą już nie. W naszym kraju pracownik jest obarczony sankcjami tylko wtedy, kiedy jednocześnie jest on osoba zarejestrowaną. Rejestracji dokonuje się we właściwym urzędzie pracy jako bezrobotny. Wtedy podlegać będzie karze grzywny w wysokości nie mniejszej niż 500 zł. Pozostałe a nieraz dużo bardziej dotkliwe konsekwencje poniesie pracodawca. Inaczej sytuacja wygląda w Niemczech. Tam praca w Niemczech jako opiekunka na czarno traktowane jest jako przestępstwo. Narazić się można nawet na 5 tys. euro grzywny. Dużą wadą zaoszczędzenia na podatkach jest brak ubezpieczenia zdrowotnego i składek emerytalnych. Narażasz się w ten sposób na spore koszty leczenia w razie wypadku lub choroby. Taka praca opiekunki w Niemczech bez umowy jest naprawdę popularna. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że za granicą są one znacznie wyższe niż w Polsce. Kolejnym minusem pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech na czarno jest brak udokumentowanego doświadczenia zawodowego. Taka sytuacja utrudnia późniejsze podjęcie współpracy z profesjonalną agencją. Niemal zawsze wymagają świadectw pracy i referencji. Informacji o pracy w Niemczech jako opiekunka na czarno jest bardzo dużo. Ciągle jest to wieloznaczny temat. Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech na czarno jest nadal zadziwiająca. Zarabia się mniej lub tyle samo niż przez polskie czy niemieckie firmy, które oferują umowę.

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy, o czym należy pamiętać?

Jeśli ktoś chce znaleźć prace opiekunki w Niemczech bez umowy, musi pamiętać, że może zostać oszukany. Trzeba pamiętać, że pracodawca może być niesłowny i nie wypłacić wynagrodzenia. W takiej sytuacji i w razie problemów będzie problem uzyskać pomoc od innych organów. Przebywając za granicą, sprawa może się jeszcze bardziej skomplikować, jeśli nie zna się dobrze języka. Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo historii pracy opiekunki w Niemczech bez umowy. Opisują, że nie zostały wypłacone należne pensje, właśnie z powodu braku legalnej umowy. Dodatkowo nie ma się gwarancji, na jak długo podejmuje się pracę. Pracodawca może Cię zwolnić praktycznie z dnia na dzień. Podjęcie pracy w Niemczech jako opiekunka na czarno nie jest więc opłacalnym i bezpiecznym pomysłem. Wiążę się to z ogromnym ryzykiem i wielu konsekwencjach takich jak brak gwarancji otrzymania wynagrodzenia. Wysokie koszty ewentualnej hospitalizacji czy też kara grzywny. Poleca się poszukiwanie zatrudnienia za pośrednictwem znanych i sprawdzonych agencji.