Ile godzin w tygodniu o pracuje opiekunka osoby starszej w...
28 stycznia 2022
Zwykle, gdy myślimy o opiece nad osobą starszą, przed oczami od razu staje nam kobieta. Jest to na tyle utrwalone skojarzenie, że wiele agencji pracy pisze wprost, że szuka opiekunek osób starszych w Niemczech. Tymczasem jest to praca, którą wykonywać mogą – i coraz częściej tak się dzieje - także mężczyźni.
Dlaczego opieką nad seniorami częściej zajmują się kobiety? Stereotypowo to właśnie im przypisuje się naturalną skłonność do prac opiekuńczych. Kobiety postrzegane są jako łagodne, czułe, cierpliwe. Praca opiekunki często wiąże się też z wykonywaniem różnego typu obowiązków domowych: bieżącym sprzątaniem, przygotowywaniem posiłków, robieniem zakupów, co także uważa się za czynności typowo kobiece. To wszystko nie oznacza jednak, że mężczyzna nie może sprawdzić się jako opiekun osoby starszej. Jeśli więc interesuje Cię taka praco, śmiało zgłaszaj się do agencji pracy, nie zrażając się słowem „opiekunka”. Bardzo możliwe, że Twoje CV także wzbudzi zainteresowanie pracodawców i już wkrótce otrzymasz pierwszą ofertę wyjazdu do pracy do Niemiec.
Opieka nad osobami starszymi jest zajęciem wymagającym dobrej kondycji i sporej siły fizycznej. Dotyczy to szczególnie seniorów, którzy mają znaczący stopień niepełnosprawności. Niektórzy są całkowicie sparaliżowani, co oznacza konieczność wielokrotnego przenoszenia ich i dźwigania na wózek inwalidzki czy na łóżko. Mimo sprzętów pomocniczych wymaga to sporej siły. Postawny i silny mężczyzna z pewnością poradzi sobie z tym lepiej niż drobna kobieta, która nierzadko wazy mniej niż jej podopieczny. Kwestia wagi jest kolejną znaczącą sprawą – rodziny chętnie zatrudniają mężczyzn do opieki nad seniorami, którzy mają znaczącą nadwagę lub otyłość. Wówczas nawet pomoc w codzienne higienie wymaga sporo siły.
Należy też pamiętać, że opieka nad osobami starszymi często wiąże się z wykonywaniem czynności pielęgnacyjnych i higienicznych. Dla seniora sam fakt pomocy osoby trzeciej może być krępujący. Jeśli osobą tą ma być kobieta, podopieczny – mężczyzna może odczuwać jeszcze silniejszą barierę wstydu. Część seniorów woli więc, by w takiej sytuacji opiekowali się nimi mężczyźni.
Ofert dla mężczyzn jest niewątpliwie mniej niż dla kobiet. Część pracodawców, nawet jeśli nie precyzuje w ogłoszeniu płci, preferuje kobiety i z pewną rezerwą i nieufnością podchodzi do kandydatów mężczyzn. Warto więc, byś miał dodatkowe atuty, jakimi możesz ich przekonać. Poza dobrą kondycją i siłą na pewno jest to odpowiednie wykształcenie: jeśli jesteś pielęgniarzem, ratownikiem medycznym, rehabilitantem czy fizjoterapeutą na pewno nie będziesz narzekał na tak ofert pracy. Dużym atutem jest też ukończenie kursu pierwszej pomocy. Na Twoją korzyść działa też doświadczenie – nie tylko zawodowe, ale też np. wolontariat w hospicjum. Oczywiście dużym plusem jest dobra znajomość języka niemieckiego – poziom komunikatywny to minimum, ale jeśli mówisz biegle po niemiecku na pewno to ważny punkt w CV.
Na pewno nie jest to praca dla każdego, bo wymaga określonych predyspozycji osobowościowych. Będziesz tę pracę wykonywał naprawdę dobrze, jeśli jesteś osobą empatyczną, cierpliwą i komunikatywną. Bardzo ważna jest też sumienność – opieka nad seniorem to odpowiedzialne zadanie. Kolejna ważna cecha to odporność na stres – w nowych sytuacjach, przy osobie z licznymi problemami zdrowotnymi stresujących momentów może by sporo. Zanim zdecydujesz się na podjęcie pracy, zadaj sobie pytanie, czy lubisz ludzi i pracę z nimi – jeśli nie, nie odnajdziesz się w tym zawodzie, w którym chodzi nie tylko o czynności pielęgnacyjne, ale też o stworzenie więzi z seniorem.
16 marca 2021
6 kwietnia 2021
6 kwietnia 2021
15 kwietnia 2021