Zaparcia u seniorów są częstym problemem wśród osób starszych. Problem ten dotyczy osób starszych. Układ trawienny jest spowolniony i ma więcej problemów. Jakie są tego skutki? Jakość życia osób starszych drastycznie spada. Nieleczone dolegliwości mogą prowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale także do chorób jelit. W konsekwencji może dojść do nowotworu. Zaparcia u osób starszych można wyeliminować usuwając ich przyczynę.


Co na zaparcia u osób starszych?

Dieta przy zaparciach u osób starszych jest najlepszym sposobem na uniknięcie nawracających problemów trawiennych. Spożywanie błonnika jest kluczem do zaparć wśród osób starszych. Skórka surowych owoców i warzyw, a także ich miąższ, mogą wspomóc układ trawienny. Zaparcia najlepiej leczyć poprzez włączenie do diety pełnoziarnistych zbóż, otrębów i ziaren. Kefiry są dobrym wyborem spośród nabiału. Są to prebiotyki, które są naturalne i doskonałe dla flory jelitowej. Woda jest niezbędna, zwłaszcza przy diecie bogatej w błonnik. Zaparcia mogą się pogorszyć, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody.

Ważne jest, aby osoba starsza była aktywna, jeśli cieszy się dobrym zdrowiem. Można to zrobić poprzez spokojne spacery na świeżym powietrzu. Kilkuminutowy spacer może wystarczyć, aby organizm pracował wydajnie. Jest to coś, do czego należy zachęcać osoby starsze, ponieważ brak ruchu przyspiesza proces starzenia.

W przypadku uporczywych zaparć u osób starszych możliwe jest stosowanie środków farmakologicznych. W każdej aptece można znaleźć środki ziołowe, preparaty poślizgowe oraz stymulanty jelita grubego. Należy pamiętać, że środki te powinny być stosowane wyłącznie w przypadku zaparć u osób starszych. Gdy jelito grube przyzwyczai się do środków farmakologicznych, problem będzie się nasilał.
 

Co powoduje zaparcia u seniorów?

Opiekun powinien również zmienić zachowanie seniora. Jakie są najlepsze środki na zaparcia u osób starszych? Należy podawać dużo płynów, nawet do dwóch litrów dziennie. Woda jest najważniejsza, ale można również pić soki warzywne, takie jak sok z marchwi. Alternatywnie można pić lekkie herbaty, takie jak zielona lub owocowa. Warta zadbać o jedzenie co 3 do 4 godzin, aby zapewnić prawidłowe trawienie. Zachęcaj seniora do aktywności fizycznej. Ćwiczenia to świetny sposób na relaks. Zajęcia fitness na basenie będą świetnym pomysłem dla seniorów, którzy są w miarę sprawni. Krótkie spacery mogą być opcją, jeśli mobilność jest ograniczona.

Zaparcia mogą utrzymywać się dłużej u osób starszych. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli osoba starsza wypróżniała się przez dłuższy czas. Często występują zaparcia u osób starszych leżących, które można również złagodzić, przechodząc z pozycji siedzącej do przysiadu. Zmieniając kąt nachylenia ciała z 90 stopni na 35 stopni, można wyprostować naturalne załamania w naszych mięśniach. W ten sposób nie ma potrzeby wkładania wysiłku w oddawanie stolca. Opiekun może podać podopiecznemu niski stołek i kazać mu oprzeć na nim nogi.