Zapotrzebowanie na opiekunów seniora w Niemczech jest bardzo duże. Często prace opiekunki osób starszych podejmują Polki, cenione przez naszych zachodnich sąsiadów jako empatyczne, sumienne i odpowiedzialne. Czy duża liczba ofert oznacza, że każdy może otrzymać taką pracę? Jakie warunki trzeba spełniać? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Wystarczy przejrzeć internet, by zorientować się, jak dużo jest ofert pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech. W Polsce działają wyspecjalizowane agencje pracy, które zajmują się rekrutowaniem osób do pracy za granicą w tym właśnie zawodzie. Same opiekunki, jako jedną z zalet (obok wysokich zarobków i elastycznego czasu pracy) podają brak wysokich wymagań pracodawców i fakt, że łatwo można rozpocząć prace w tym zawodzie. Czy tak jest w istocie? Jakie warunki trzeba spełniać, by zostać opiekunem seniora w Niemczech?

Po pierwsze: znajomość języka

Bez znajomości języka niemieckiego bardzo trudno będzie Ci znaleźć pracę opiekunki osób starszych w Niemczech. Nie jest to całkowicie wykluczone, na taką opcję decydują się na przykład rodziny, w których senior zna przynajmniej trochę język Polski, szanse są też większe, jeśli potrzebne jest błyskawiczne zastępstwo lub na przykład wyjazd ma mieć miejsce w okresie świat, kiedy większość opiekunek zamiast na kontrakcie woli być z rodziną w Polsce. Jednak zasadniczo, myśląc o takiej pracy, powinnaś prezentować minimum podstawową znajomość języka, a najlepiej widziana jest znajomość w stopniu komunikatywnym – oznacza to, że opiekunka jest w stanie swobodnie rozmawiać z seniorem na codzienne tematy, poradzi sobie bez trudu z zakupami, zamówieniem taksówki, czy – w razie konieczności – z wezwaniem pogotowia. Sporadycznie zdarzają się zlecenia tylko dla osób z biegłą znajomością języka. Jeśli jednak umiesz rozmawiać po niemiecku, spokojnie to wystarczy. Warto też wziąć pod uwagę, że każdy wyjazd do pracy oznacza znaczące zwiększanie kompetencji językowych i wraz ze wzrostem doświadczenia, będziesz też nabierać pewności i biegłości w mówieniu po niemiecku.

Osobowość ma znaczenie

Nie każdy tak samo dobrze odnajdzie się w pracy opiekuna seniora. To profesja, która wymaga dość szczególnych kompetencji i cech charakteru. Dobrą opiekunką osób starszych na pewno będzie osoba empatyczna, cierpliwa i lubiąca kontakt z ludźmi – to warunek niezbędny, bo bez tego praca z seniorem będzie bardzo frustrująca, a to odbije się na jakości świadczonych usług. Opiekunka powinna też być osobą, która dobrze radzi sobie ze stresem i zachowuje zimną krew w nieprzewidzianych sytuacjach. Dobrze, by była pogodna i komunikatywna.

Cechy fizyczne potrzebne do pracy opiekunki osób starszych

Praca opiekunki osób starszych bywa wyczerpująca fizycznie. Wymaga wielu godzin wypełniania obowiązków, często – w przypadku osób niepełnosprawnych – konieczna jest pomoc w poruszaniu się, czy przenoszenie podopiecznego na wózek inwalidzki. Dlatego w zależności od stanu zdrowia seniora i zakresu obowiązków, może się zdarzyć, że dana oferta nie będzie przeznaczana na przykład dla drobnej i szczupłej kobiety, bo nie podoła ona fizycznie. Także choroby kręgosłupa mogą znacząco utrudniać taką pracę. Warto więc wziąć po uwagę swoje warunki fizyczne, zanim podejmie się decyzję o wyjeździe. W przypadku zleceń szczególnie wymagających pod względem fizycznym preferowanymi kandydatami mogą być mężczyźni.

A co nie jest niezbędne?

Co ważne, nie ma wymogów dotyczących formalnego wykształcenia – na pewno osoby mające wykształcenie pielęgniarskie czy fizjoterapeutyczne mogą liczyć na lepiej płatne zlecenia, ale do pracy jedzie wiele osób z wykształceniem średnim. Nie ma też wymogu dotyczącego doświadczenia w pracy z osobami starszymi, choć niewątpliwie jest ono dodatkowym atutem. Co bardzo ważne, ograniczenia nie stanowi też wiek. Prace często podejmują dojrzałe kobiety, które w Polsce wypadają z rynku pracy, bo pracodawcy wola zatrudniać osoby młodsze.