Bezsenność u osób starszych to najczęściej występujący problem. Im ktoś jest starszy, tym częściej ma kłopoty ze snem. Połowa osób po pięćdziesiątce skarży się dolegliwości, z czego 15–20 proc. cierpi na przewlekłą bezsenność. Przewlekła bezsenność trwa dłużej niż miesiąc. Jakie są przyczyny bezsenności starczej i co na sen dla seniora?

Przyczyny bezsenności u osób starszych

Przyczyn bezsenności u osób starszych może być wiele. Od tendencji genetycznych, przez częste zmiany stref czasowych. Przede wszystkim niewłaściwą higienę snu, przyjmowane substancje, aż po konsekwencje poważniejszych chorób. Alkohol też jest częstą przyczyną zaburzeń snu u osób starszych w podeszłym wieku. Nadmiar nie pomaga także właściwie się zregenerować. Organizm reaguje na substancje, które są niego wprowadzane. Przed snem najlepiej by było mu dać spokój i trochę odpocząć. Alkohol, a szczególnie jego nadmiar, nie pomaga w zażywaniu właściwego snu. Powoduje wręcz właśnie bezsenność u seniora.

Niedobór melatoniny również może powodować bezsenność u osób starszych. Może się tak zdarzyć, że naturalnie wytwarzana jej zbyt mało. W momencie pójścia spać organizm się regeneruje. W tym czasie mózg a konkretnie jego część zwana szyszynką produkuje zwiększoną ilość melatoniny. Pomaga to zdecydowanie w uśnięciu, a później utrzymać ten stan i pogłębić go. Melatonina to właśnie hormon regulowany przez światło oddziałujące na organizm człowieka. Światło, w kontekście snu, określane jest jako synchronizator dobowy. Dlatego im bardziej proporcjonalna i rytmiczna obecność owego synchronizatora, tym lepiej dla snu. Przebiega według właściwej regularności. Tutaj warto zaznaczyć, iż wraz z wiekiem produkcja owego hormonu spada. Oczywiście niezależnie od porcji światła lub jego braku w cyklu dobowym. Dlatego brak melatoniny powoduje zaburzenia snu u osób w podeszłym wieku.

Kolejnym powodem na bezsenność u seniora mogą mieć przyjmowane leki. Trzeba uważać na niektóre leki. Nie da się ukryć, że każdy organizm reaguje inaczej. Tak jak osoba chora na astmę po zażyciu kwasu acetylosalicylowego może mieć problemy z oddychaniem. Ogólnie substancja ta, występująca jako popularna aspiryna, zabija kortyzol, czyli hormon stresu. Należy uważać na diuretyki oraz lekarstwa oparte na kofeinie i innych substancjach pobudzających.

Jak leczyć bezsenność u osób starszych?

Co zrobić w przypadku bezsenności u osób starszych? Oprócz samego przygotowania organizmu do snu należy zadbać o pomieszczenie. Po pierwsze, należy wywietrzyć sypialnię, żeby wpuścić świeże powietrze i zasłonić okna. Po drugie, temperatura panująca w pokoju powinna ułatwiać zasypianie. W przypadku osób starszych zdecydowanie musi być nieco cieplej. Z boku warto postawić szklankę z wodą na wypadek, gdyby seniora obudziła chęć napicia się. Sam materac oczywiście, na którym osoba starsza wypoczywa, powinien być miękki i dopasowujący się do ciała. Jak się okazuje, niewymieniane poduszki od lat mogą również prowadzić do bezsenności u osób starszych. Przede wszystkim senior powinien się kłaść wtedy, kiedy odczuwa senność. Równie ważne jest to, aby przed snem nie oglądać wieczorem filmów i programów wywołujących negatywne emocje.