Chciałabyś podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Na początek mamy dobrą wiadomość: zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże, a liczba ofert zdecydowanie przewyższa liczbę chętnych do pracy. Nie znaczy to jednak, że każdy jest przyjmowany. Podpowiemy Ci, jak pomyślnie przejść proces rekrutacji i zdobyć kontrakt w Niemczech.

Rekrutacja do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest nawiązanie współpracy z działającą w Polsce agencja rekrutującą opiekunki. To metoda dużo lepsza i bezpieczniejsza niż próba samodzielnego szukania pracy w Niemczech. Lepiej też nie dać się skusić na „załatwienie pracy przez znajomych”. Współpraca z agencją to gwarancja legalnego zatrudnienia, pomocy w dopełnieniu wszystkich formalności, a także stała pomoc koordynatora już podczas pobytu za granicą. Kolejnym etapem jest decyzja rodziny, by właśnie z ta konkretną opiekunką zaproponowaną przez agencję podpisać umowę. Na co należy zwracać uwagę na każdym z tych etapów?

Jak nawiązać współpracę z agencją pracy?

Na stronie każdej agencji pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech znajdziesz zakładkę „rekrutacja” i formularz. Uwaga: nie ma sensu pisanie nieprawdy. Znasz język niemiecki w stopniu podstawowym? Napisz to – dzięki temu agencja znajdzie dla Ciebie zlecenie, w którym to wystarczy. A Ty oczywiście możesz popracować nad swoimi umiejętnościami językowymi… Kolejnym etapem jest spotkanie rekrutacyjne bądź rozmowa telefoniczna. Przygotuj się na pytania o Twoje doświadczenie, umiejętności, dodatkowe kursy np. pierwszej pomocy, a także o dyspozycyjność i to, kiedy możesz wyjechać do pracy – czasem pierwsza oferta trafia się bardzo szybko. Wszystkie informacje trafiają do bazy danych, a następnie służą do wyszukiwania odpowiednich ofert pracy. Teraz już możesz czekać na zlecenia.

Co zrobić, żeby dostać zlecenie?

Przede wszystkim pamiętaj – nie tylko Ty musisz pasować rodzinie szukającej opiekunki, ale też Tobie muszą pasować warunki pracy. Nie musisz przyjmować pierwszej zaproponowanej oferty – to nie jest żaden minus, dla agencji to zupełnie normalne, że opiekunka szuka odpowiadającego jej zlecenia. Jeśli zdecydujesz się na dana ofertę, pracownicy agencji mogą poprosić Cię jeszcze o dodatkowe informacje, by przygotować CV konkretnie pod to zlecenie. Potrzebne jest też aktualne zdjęcie. Po co? Cóż, pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a rodzina, zanim powierzy komuś opiekę nad seniorem, chce wiedzieć, kto to jest. Ważne, by wzbudzić sympatię i zaufanie. Zdjęcie nie musi być jak do dokumentów, ale warto zrobić u fotografa dobrej jakości portret, na którym jesteś uśmiechnięta i lekko umalowana. Mocny makijaż, zbyt skąpy strój, wyraziste dodatki – to nie budzi dobrych skojarzeń. Jeśli rodzina zdecyduje się na współpracę z Toba, przed podpisaniem umowy czeka Cię jeszcze rozmowa telefoniczna z osobą zatrudniająca. Choć to stresujący mement, warto pamiętać, że to nie egzamin ze znajomości języka, choć oczywiście ważne, by deklarowane umiejętności znalazły pokrycie w rzeczywistości. To moment, by sprawdzić, czy nadajecie na tych samych falach i czy na pewno współpraca będzie układała się dobrze.

Czas na podpisanie umowy

Jeśli pomyślnie przeszłaś rekrutację i rodzina chce Cię zatrudnić, czas na podpisanie umowy. Agencja pracy zadba o to, by umowa była zgodna z prawem i właściwie definiowała Twoje praw oraz obowiązki. Niezależnie od tego, dokładnie ją przeczytaj i zadawaj dodatkowe pytania, jeśli cokolwiek jest niejasne lub Ci nie odpowiada. Pamiętaj, że umowa powinna szczegółowo regulować takie kwestie, jak czas wolny, warunki zamieszkania, zakres obowiązków, w tym np. pomoc osobie na wózku inwalidzkim czy konieczność udzielania wparcia w godzinach nocnych. Pamiętaj, że będąc w Niemczech, w każdej chwili możesz skontaktować się ze swoim koordynatorem, gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy z realizacją zapisów umowy.