​Każdy opiekun osoby starszej z pewnością choć raz zadał sobie pewne pytanie. Mianowicie, czym różni się demencja a Alzheimer? Wiele osób traktuje je jako jedną jednostkę chorobową. Tymczasem są to dwa różne schorzenia. Alzheimer w 80% przypadków rozwija się w towarzystwie demencji, to warto wiedzieć o różnicach. Dzięki temu można odpowiednio zaopiekować się chorym podopiecznym.

Alzheimer a demencja i różnice między chorobami

Choroba demencji starczej a Alzheimera to bardzo ciężkie przypadki. Są terminami, które często stosuje się wymiennie. Głównie ze względu, że wiele osób myśli, że oznaczają one to samo. W rzeczywistości, różnice między tymi dwoma chorobami są zasadnicze. Rozróżnienie ich ma ogromne znaczenie tak dla pacjentów, jak i ich rodzin czy opiekunów. Alzheimer i demencja są wciąż pod wieloma względami tajemnicą. Dlatego często te dwie podobne choroby są po prostu ze sobą mylone. Tymczasem demencja to zaburzenie pracy mózgu, które wpływa na komunikację i codzienne funkcjonowanie. Podczas gdy Alzheimer jest po prostu formą demencji. W szczególny sposób wpływa na części mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie myśli, pamięci i mowy.

Czym jest demencja?

Demencja i Alzheimer mają pewne różnice między sobą. Demencja jest terminem parasolowym grupy objawów, w tym kłopotów z myśleniem i pamięcią. Jest to termin, który najczęściej kojarzony jest ze związanym z wiekiem spadkiem funkcji poznawczych. Tym niemniej demencję mogą powodować inne czynniki. Popularnymi przyczynami demencji może być np. choroba Huntingtona, Parkinsona lub Creutzfeldta-Jakoba.

Czym jest choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera natomiast jest przyczyną demencji stanowiącą od 50-70% wszystkich jej przypadków. Objawy Alzheimera obejmują zaburzenia myślenia, zaburzenia mowy, zagubienie. Lekarze próbują różnych metod w celu zdiagnozowania przyczyny otępienia. Obejmują one m.in. badania krwi, ocenę stanu psychicznego czy tomografię mózgu. Alzheimer, czy demencja to przypadki bardzo poważne, które warto obserwować.

Różnica między demencją a Alzheimerem

Diagnozując demencję, diagnozuje się grupę objawów. Kiedy osoba cierpi na demencję, doświadcza objawów otępienia, nie wiedząc przy tym, co jest ich przyczyną. Kolejna duża różnica wynika z tego, że choroba Alzheimera i demencja nie jest chorobą odwracalną. W dzisiejszych czasach i przy obecnym stanie wiedzy jest to choroba nieuleczalna. Jak się okazuje, niektóre objawy demencji spowodowane są interakcją leków lub niedoborem witamin. Mogą być odwracalne lub tymczasowe. Ustalenie przyczyny otępienia pozwala zastosować odpowiednio dobrane leczenie i zapewnić pomoc. Na początku najlepszym podejściem jest zaangażowanie, komunikacja i troskliwa opieka.

Alzheimer i demencja starcza jest chorobą postępującą z biegiem lat. Ma różne objawy. Prowadzi do całkowitej niepełnosprawności zarówno psychicznej jak i fizycznej. Można ją oczywiście podzielić na różne stopnie zaawansowania. Najczęściej wykorzystuje się podział wprowadzony przez Barry’ego Reisberga, wyróżniający 7 stadiów.