Inkontynencja jest to dolegliwość, na którą często cierpią niestety osoby starsze. Objawia się ona niekontrolowanym wydalaniem moczu lub kału. Oczywiście w zależności od przyczyny przybiera różne postacie. Dlatego nie każdy przypadek jest taki sam. Ma ona również różne podłoże u mężczyzn i u kobiet. Co to jest Inkontynencja i jak zaradzić na nietrzymanie moczu u osób starszych?

Kogo dotyczy Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu u osób starszych?

W Polsce na różnego rodzaju problemy z nietrzymaniem moczu u osób starszych cierpi 4 miliony osób. Z samym niekontrolowaniem funkcji pęcherza boryka się aż 2-2,5 miliona osób. Jak się okazuje, w większości są to kobiety. Niektóre dane nawet wskazują na jeszcze większe liczby. Według różnych szacunków z dolegliwością nietrzymania moczu u osób starszych zmaga się nawet 30% kobiet. Głównie przed menopauzą i aż do 60% po tym okresie. Natomiast nietrzymanie moczu u starszych mężczyzn pojawia się od 2% do nawet 57% przypadków. Wyróżniamy kilka typów Inkontynencji:

Inkontynencja moczowa – wysiłkowe nietrzymanie moczu, inkontynencja stresowa, parcia, mieszana i nocna. Co więcej, neurogenna, z przepełnienia, przetokowa, niezdefiniowana.

Inkontynencja kałowa – inkontynencja parcia oraz pasywna. Utratę kontroli nad czynnościami pęcherza moczowego mogą powodować czynniki przejściowe. Nieświadome oddanie moczu może być jedynie niewielkie albo całkowite. Przejściowe przyczyny nietrzymania moczu u osób starszych to czynniki związane ze stylem życia. Głównie nadużywanie alkoholu, nadmierne nawodnienie, występowanie infekcji dróg moczowych. Okazuje się, że niektóre urazy oraz zażywanie leków moczopędnych, obniżających ciśnienie krwi. Trwałe przyczyny nietrzymania moczu u starszych ludzi to nowotwory pęcherza moczowego oraz prostaty. Powiększenie prostaty, uszkodzenie mięśni dna macicy, starzenie się, czy uraz kręgosłupa.

Co na nietrzymanie moczu u osoby starszej?

Leczenie nietrzymania moczu u osoby starszej zależne jest od jego rodzaju oraz stopnia zaawansowania. Problemem Inkontynencji u osoby starszej zajmują się lekarze urolodzy. W przypadku nietrzymania moczu z parciem naglącym pomocna jest zmiana stylu życia. W tym modyfikacja diety, ograniczenie spożywania alkoholu oraz kofeiny, ćwiczenia dna miednicy.  W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu u osoby starszej leczeniem pierwszego wyboru jest stosowanie ćwiczeń mięśni Kegla. Dzięki temu dochodzi do stopniowego wzmacniania mięśni dna miednicy. Warto zastosować leki na nietrzymanie moczu u osób starszych. Opiekun powinien zachęcić osobę starszą do wizyty u lekarza i pilnować, aby zastosował się do zmian. Dobrze jest zachęcić go do wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Przepisane od lekarza na pewno będą pomocne. W ostateczności można również skorzystać z ziół na nietrzymanie moczu u osób starszych.