Praca opiekunki osób starszych w Niemczech cieszy się coraz większą popularnością. Duzy wybór ofert pracy i dobre zarobki przyciągają coraz więcej Polek. Zani jednak zdecydujesz się na podjęcie takiej pracy, sprawdź z jakimi obowiązkami się ona wiąże, a także – jakie masz prawa podczas pracy w Niemczech.

Coraz więcej Polek decyduje się na pracę za zachodnią granicą. Szczególnie duże zainteresowanie budzi praca opiekunek osób starszych. Dlaczego? Nie wymaga ona wyższego wykształcania ani bieglej znajomości języka niemieckiego – wystarczy znajomość komunikatywna. Nie ma też dużych ograniczeń wiekowych, bo rodziny chętnie zatrudniają do opieki nad seniorami osoby dojrzałe. Kontrakty trwają zwykle kilkanaście tygodni, dzięki czemu nie trzeba na długi czas wyjeżdżać z kraju. Nie brakuje też ofert do wyboru. Zanim jednak podejmiesz współpracę z agencją rekrutująca opiekunki osób starszych do pracy w Niemczech, dowiedz się więcej o zasadach panujących w tej profesji.

Obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

Opiekunka seniora to osoba, która zamieszkuje wraz z podopiecznym i zajmuje się nim na co dzień. Jej głównym zadaniem jest towarzyszenie i pomoc w codziennych czynnościach. Zakres obowiązków zależy w dużej mierze od stanu zdrowia seniora. Są osoby starze, które potrzebują przede wszystkim towarzystwa, aktywizacji do wysiłku i wsparcia na przykład w postaci zrobienia zakupów czy przygotowaniu posiłków. Są jednak osoby mające poważne trudności z poruszaniem się, wymagające pomocy w czynnościach higienicznych czy np. używające pieluch, co wymaga ich zmiany.

A co z takimi czynnościami, jak gotowanie czy sprzątanie? W zakres przygotowywania posiłków wchodzi robienie prostych, codziennych dań. W przypadku sprzątania, od opiekunki oczekuje się zazwyczaj bieżącego sprzątania. Oznacza to na przykład posprzątanie po posiłku czy zmycie naczyń, a także utrzymanie porządku w pomieszczeniu, z którego korzysta opiekunka i senior. W żadnym wypadku opiekunka osoby starszej nie jest sprzątaczką i rodzina nie może zlecać jej np. mycia okien czy generalnych porządków.

Uwaga na czynności medyczne!

Opiekunka nie jest lekarzem ani pielęgniarką, nie powinna więc wykonywać żadnych czynności medycznych ani podawać leków, bo w przypadku jakichkolwiek problemów będzie ponosiła za nieodpowiedzialność. Zdarza się jednak, że opiekunka zajmuje się takimi kwestiami, uprzednio podpisuje jednak z rodziną umowę, że rodzina nie będzie obarczać jej żadną odpowiedzialnością. Na takie rozwiązanie często decydują się osoby, które wprawdzie pracują jako opiekunki, ale w Polsce uzyskały wykształcenie medyczne np. pielęgniarskie.

Do czego ma prawo opiekunka osób starszych?

Rodzina zatrudniająca opiekunkę dla seniora ma obowiązek zapewnić jej osobne, zamykane pomieszczenie, a także dostęp do kuchni i łazienki. Osobna łazienka może być oferowana, ale nie ma takiego wymogu. Ważny jest też czas pracy. Codziennie powinnaś mieć zagwarantowane minimum dwie godziny przerwy, a także jeden wolny dzień w tygodniu – mogą to być też dwie wolne połowy dnia. Należy Ci się też wypoczynek nocny, choć może się zdarzyć, że senior potrzebuje wsparcia także w nocy – powinno być to jednak zaznaczone w umowie i uwzględnione przy ustalaniu wynagrodzenia. W ramach kontraktu opiekunka ma też zapewnione wyżywienie – obowiązkiem rodziny jest zostawienie odpowiedniej kwoty, jeśli to opiekunka robi zakupy lub nabycie jedzenia dla niej. Co do zasady nie powinno być to jedzenie gorsze niż to kupowane dla seniora, porcje nie mogą być też zbyt skromne.

Umowa przede wszystkim

Prawa i obowiązki opiekunki powinny być precyzyjnie zapisane w umowie. Im większy jest zakres obowiązków i wymagań, tym wyższe powinno być też wynagrodzenie – warto jednak się zastanowić, czy na pewno podołamy danym obowiązkom. W razie jakichkolwiek problemów z realizacją postanowień umowy, należy jak najszybciej skontaktować się z koordynatorem z agencji pracy.