Kuchnia niemiecka dla opiekunek – do jedzą w Niemczech?
18 sierpnia 2022
19 sierpnia 2021
Praca opiekunki osób starszych w Niemczech wielu osobom wydaje się atrakcyjną alternatywą dla zatrudnienia w Polsce. Wysokie wynagrodzenie, elastyczny czas pracy, duża liczba zleceń – to niewątpliwe atuty. Czy jednak każdy może podjąć taką pracę? Podpowiadamy, jakie cechy charakteru są potrzebne, by wykonywać ten zawód z powodzeniem.
Teoretycznie do pracy opiekunki osób starszych w Niemczech nie trzeba spełniać wygórowanych wymagań. Nie ma na przykład wymogu dotyczące formalnego wykształcenia. Co ważne, pracodawcy nie mają też nic przeciwko zatrudnianiu dojrzałych pań – dlatego na pracę opiekunek w Niemczech decydują się często dojrzałe kobiety, które w Polsce ze względu na wiek mają spory problem w znalezieniu pracy – mowa to o osobach już około pięćdziesiątego roku życia, które w roli opiekunek sprawdzają się znakomicie. Oczywiście oczekiwana jest minimum komunikatywna znajomość języka. Czy to jednak wszystko? Nie. Do pracy opiekuni osób starszych trzeba mieć tez konkretne predyspozycje Jakie cechy charakteru są najważniejsze?
Empatia. Opiekunka powinna być osobą empatyczną, a więc taką, która umie wczuć się w perspektywę drugiej osoby, zrozumieć jej emocje i ograniczenia. To bardzo ważne szczególnie we współpracy z seniorami, którzy borykają się z różnego typu trudnościami: nie zawsze radzą sobie z fizycznymi ograniczeniami, mogą nie do końca rozumieć współczesny świat, mieć problemy z pamięcią, borykać się z przewlekłym bólem. Dzięki empatii opiekunka będzie umiała zrozumieć, że senior zachowuje się w dany sposób, nie dlatego, że jest złośliwy, a np. dlatego, że odczuwa lęk czy wstyd. Empatyczne podejście ułatwia też stosowanie NVC, czyli komunikacji bez przemocy – to łagodny język pozbawiony oceniającymi negatywnych komunikatów, który buduje porozumienie.
Cierpliwość. Praca z seniorami bywa dużym wyzwaniem. Bywają to osoby cierpiące na różnego typu schorzenia, na przykład demencję, co może wiązać się np. z gubieniem rzeczy, zadawaniem wciąż tych samych pytań. Seniorzy bywają też nieporadni fizycznie, poruszają się powoli, mogą być uparci lub niezdecydowani. Cierpliwość pomaga opiekunce radzić sobie z tym w spokojny i wyważony sposób.
Asertywność. Cierpliwość i łagodność to nie wszystko, opiekunka powinna też umieć być stanowcza i asertywna. Może to być konieczne, na przykład by nakłaniać seniora do przyjmowania leków i podejmowania różnych aktywności, które są niezbędne dla zachowania sprawności. Ale też w kontaktach z rodziną, by jasno stawiać granice i egzekwować zapisy umowy.
Odporność na stres. Wyjazd za granice, rozłąka z rodziną, nowe warunki pracy – to wszystko może być stresujące. Dodatkowo źródłem stresu mogą być problemy zdrowotne seniora. Pracując jako opiekunka osób starszych, musisz liczyć się na przykład z koniecznością wezwania karetki w razie zasłabnięcia podopiecznego. Ważne jest więc, żebyś umiała zachować zimną krew w tego rodzaju sytuacjach.
Jakie jeszcze cechy powinnam mieć opiekunka osób starszych? Na pewno dobrze, żeby była osobą pogodną, uśmiechniętą i otwartą na kontrakty z ludźmi. To bardzo sprzyja budowaniu pozytywnej relacji z seniorem, co przekłada się na dobrą współpracę. Z pewnością musi to być też osoba sumienna, czująca odpowiedzialność za powierzone jej obowiązki. Rodzina szuka kogoś, na kim będzie mogła polegać, ze świadomością, że senior jest pod dobrą opieką.
Oczywiście posiadanie tych cech nie oznacza, że pracując jako opiekunka osób starszych, nie będziesz nigdy czuła się zmęczona, wyczerpana czy sfrustrowana. Warto być przygotowanym na trudniejsze momenty i niekoniecznie pozytywne emocje, bo są one czymś naturalnym.
16 marca 2021
6 kwietnia 2021
6 kwietnia 2021
15 kwietnia 2021