W większości krajów europejskich, w tym w Niemczech, populacja szybko się starzeje. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów do opieki nad osobami starszymi rośnie z każdym rokiem. Zwłaszcza tymi, którzy nie są w stanie wykonywać podstawowych czynności. Opieka nad innymi to świetny sposób na dobre zarobki i spełnienie zawodowe. Jakie są idealne cechy opiekuna osób starszych?


Jakie cechy opiekuna osób starszych są kluczowe?

Bycie opiekunem osoby starszej wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Taka opieka nad osobą starszą to prawdziwy test charakteru. Okazuje się, że jest to również satysfakcjonujące, szczególnie jeśli podchodzi się do swoich podopiecznych z odpowiednim nastawieniem. Wraz z wiekiem ludzie często przejawiają zachowania, które są krępujące dla otoczenia. Tu pojawia się rola opiekuna i walka z radzeniem sobie z nimi. Praca powinna być łatwiejsza, jeśli opiekun ma odpowiednie cechy charakteru opiekunki osób starszych.
 
Jako opiekun możesz mieć do czynienia z wieloma obowiązkami. Każdy senior ma swoje własne rytuały i nawyki. Jest to jeszcze ważniejsze, jeśli są one wykonywane w ciągu dnia. Będziesz musiał nauczyć się współpracować z podopiecznym i dostosować się do jego codzienności. Jest to oczywiście korzystne zarówno dla ciebie, jak i dla osoby starszej. Łatwiej jest również radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami, jeśli wiemy, jak porozumiewać się z osobą starszą.
 
Cechy dobrej opiekunki osób starszych to również cierpliwość. Seniorzy, szczególnie ci z demencją, mogą być trudni w kontakcie. Seniorzy mogą odmawiać przyjmowania leków, jedzenia posiłków lub wykonywania czynności higienicznych. Ważne jest, aby przekonać osoby starsze do wykonywania tych obowiązków podczas świadczenia opieki. Należy również traktować ich z ogromną troską i szacunkiem.

 
Cechy charakteru opiekunki osób starszych - co jeszcze jest ważne?

Otwartość i elastyczność jest niezbędna do zapewnienia właściwej opieki osobom starszym. Opiekun musi radzić sobie z wieloma różnymi osobowościami i sytuacjami. Kolejną ważną cechą opiekuna jest umiejętność nawiązywania kontaktów. Przyda się ona nie tylko w rozmowach z seniorem, ale także z jego rodziną. Niestety, czasami trudno jest nawiązać kontakt z dziećmi lub wnukami podopiecznego. Dobry opiekun powinien być na to przygotowany. Znaczącą pomoc na początku pracy jako opiekun uzyskasz, jeśli zdecydujesz się skorzystać z ofert agencji.
 
Kluczowe cechy opiekuna osób starszych to również empatia, która trzeba się wykazać podczas rozpoczynania pracy jako opiekun. Większość seniorów niechętnie kontaktuje się z kimś, kogo nie zna. Dzięki empatii można lepiej zrozumieć motywację seniorów. Empatia to cecha, która ułatwia opiekunowi nawiązanie więzi ze starszym podopiecznym. Skorzysta na tym zarówno opiekun, jak i podopieczny. Każdy opiekun jednak stanie się bardziej doświadczony i lepiej przygotowany do radzenia sobie z wyzwaniami w miarę zdobywania doświadczenia w pracy w osobami starszymi.