Zastanawiasz się nad pracą jako opiekunka osób starszych w Niemczech? A może już przeglądałaś ogłoszenia i rozważasz, które ze zleceń byłoby dla Ciebie najodpowiedniejsze? Z pewnością natrafisz na oferty, w których poszukiwana jest opiekunka do zajęcia się osobą starszą poruszającą się na wózku inwalidzkim. Co powinnaś wiedzieć o takiej pracy?

Dla większości opiekunek osób starszych Niemczech czynnikiem decydującym o tym, czy przyjmą daną ofertę wyjazdu, nie jest – jak mogłoby się wydawać – wysokość wynagrodzenia, choć niewątpliwie to bardzo istotna kwestia. Kluczowy jest stan zdrowia seniora: czy wystarczy pomoc w czynnościach higienicznych, czy niezbędna jest zmiana pieluch, a wreszcie – czy senior porusza się samodzielnie, ze wsparciem czy też niezbędny jest wózek inwalidzki. Ma to znaczący wpływ na specyfikę pracy i wysiłek, z jakim się ona wiąże.

Transfer: co to słowo oznacza?

Kiedy dopiero zaczynasz pracę jako opiekunka osób starszych, w ogłoszeniach i ofertach napotykasz zwroty, które niewiele Ci mówią. Jednym z nich jest transfer – całkowity lub pomoc w transferze. Co to oznacza? Transfer to nic innego jak przenoszenie seniora na przykład z łóżka czy fotela na wózek inwalidzki. Transfer całkowity oznacza, że ze względu na stan zdrowia podopieczny w żaden sposób nie pomoże ci w tym procesie – jest całkowicie bezwładny. Tak dzieje się na przykład przy poważnym paraliżu ciała. O pomocy w transferze mówmy, gdy senior ma problemy z poruszaniem się i bez Twojej pomocy nie będzie się przemieszczał, jednak nie jest całkowicie sparaliżowany. Może to być na przykład osoba, która ma niesprawne nogi, ale sprawne ręce lub ktoś, kto jest w stanie podnieść się, ale nie może chodzić. Ponieważ pomoc przy transferem to bardzo szerokie pojęcie, ważne jest, by przed podjęciem decyzji o przyjęciu zlecenia, dowiedzieć się dokładnie, w jakim stanie jest senior i jakiej dokładnie pomocy potrzebuje.

Kolejne słowo, którego znaczenie musisz znać to „lift”. Dosłownie oznacza ono windę, ale w tym wypadku chodzi o specjalny mechanizm, który ułatwia podnoszenie osoby chorej. Jeśli jego używanie jest niezbędne, rodzina powinna dokładnie przeszkolić Cię, zanim zaczniesz posługiwać się nim samodzielnie.

Co jest niezbędne do pracy z osobami na wózku inwalidzkim?

Im większe trudności z poruszaniem się seniora, tym bardziej wymagająca będzie praca. Jeśli do dyspozycji masz „lift”, z pewnością sobie poradzisz. A co, jeśli go nie ma? W przypadku transferu całkowitego niezbędne są określone predyspozycje fizyczne. Drobna, szczupła kobieta, którą senior znacząco przewyższa swoją masą, nie poradzi sobie z tym zadaniem. A nawet jeśli wykona je jednorazowo, to częsty transfer poważnie nadwyręży jej zdrowie. Nieprzypadkowo, to jedna z nielicznych sytuacji, gdy rodziny decydują się na zatrudnianie opiekunów płci męskiej – siła i odpowiednia masa ciała są bardzo ważne. Dlatego istotne jest, by szczerze ocenić swoje możliwości. Praca z osobami z wysokim stopniem niepełnosprawności nie jest też wskazana, jeśli sama masz problemy z kręgosłupem lub z innych względów nie powinnaś podnosić dużych ciężarów. Pamiętaj, że nie ma niczego złego w odrzuceniu danej propozycji pracy. To zdecydowanie lepsze niż przyjęcie zlecenia i rezygnacja po kilku dniach, bo jednak nie jesteś w stanie podołać obowiązkom.

Nie oznacza to oczywiście, że powinnaś z góry odrzucać pracę z osobami starszymi na wózku inwalidzkim. Natomiast bardzo ważne jest, by jak najdokładniej określić warunki – nie tylko to, czy w domu jest „lift”, ale też czy toaleta jest przystosowana i czy w domu nie ma barier, takich jak schody, które utrudniają poruszanie się. Jeśli dom jest dobrze zorganizowany i dostosowany do potrzeb osoby z niepełnosprawnościami, opieka nie będzie bardzo problematyczna. Zawsze na początek warto wybierać zlecenia, w których seniorzy mają lepszy stan zdrowia, by stopniowo uczyć się wszystkiego, co potrzebne do pracy przy bardziej wymagających przypadkach.