Liczba ofert pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech jest bardzo duża. To świetna opcja dla osób, które chcą zarabiać w euro bez konieczności stałej emigracji. Jak dobre trzeba znać język niemiecki, żeby pracować jako opiekunka? Oto praktyczny poradnik dla każdego, kto rozważa podjęcie takiej pracy.

Najwięcej ofert pracy dla opiekunek osób starszych jest w Niemczech. Dlaczego? W tym kraju procesy demograficzne starzenia się społeczeństwa postępują wyjątkowo szybko. Mniejsza liczba dzieci i coraz większa długość życia sprawiają, że w stosunkowo nielicznych rodzinach mamy wielu długowiecznych seniorów. Spora część z nich z wiekiem wymaga jednak wsparcia, a niekiedy nawet pełnej opieki, ze względu na choroby czy niepełnosprawność. W Niemczech bardzo popularne jest zatrudnianie indywidualnej opiekunki, która zamieszkuje z seniorem i pomaga mu na co dzień. Duża liczba ofert skierowana jest do Polek, które za naszą zachodnią granicą są bardzo cenione jako profesjonalne, empatyczne i sumienne opiekunki. Sprawdź, czy Twoja znajomość języka pozwoli Ci na podjęcie takiej pracy.

Opiekunka osób starszych w Niemczech; czy musi mówić biegle po niemiecku?

Jeśli martwisz się, że bez biegłej znajomości języka nie masz szans na zdobycie pracy, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: wymagania wobec opiekunek nie są tak duże. Najczęściej rodzina oczekuje, że opiekunka osoby starszej będzie posługiwała się językiem niemieckim w stopniu komunikatywnym, a więc takim, który umożliwia porozumienie się w codziennych sprawach. To bardzo istotne, bo rolą opiekunki jest nie tylko wykonywanie różnego typu obowiązków domowych, takich jak przygotowywanie posiłków, zakupy czy drobne sprzątanie, ale przede wszystkim przebywanie z seniorem i dotrzymywanie mu towarzystwa. Możliwość swobodnej rozmowy na pewno to ułatwi i sprawi, że porozumienie z podopiecznym będzie łatwiejsze. Znajomość języka niemieckiego przyda się też, jeśli konieczne byłoby na przykład wezwanie karetki. Oczywiście, im lepsza znajomość niemieckiego, tym lepiej. Jeśli znasz język niemiecki biegle, możesz liczyć na lepiej płatne oferty pracy.

Czy można pracować jako opiekunka, nie znając języka niemieckiego?

Nie jest to łatwe, ale nie jest też wykluczone. Zdarzają się oferty, w których nie ma oczekiwań co do umiejętności językowych opiekunki. Najłatwiej o takie oferty w czasie, gdy opiekunek brakuje, dotyczy to przede wszystkim okresu świątecznego, gdy wiele kobiet woli być z rodziną w Polsce. Warto też spróbować, jeśli nie znasz niemieckiego, ale znasz na przykład angielski – są seniorzy, którzy mówią po angielsku i to w zupełności wystarczy. Ze względu na sporą liczbę emigrantów, są też oferty dla opiekunek mówiących po rosyjsku.

Słabo znasz niemiecki? Sprawdź, co możesz zrobić

Uczyłaś się niemieckiego wiele lat temu w szkole i boisz się, że niewiele już pamiętasz? Martwisz się, że wprawdzie masz szkolną wiedzę, ale nie wiesz, jak poradzisz sobie w praktyce? Zanim wyjedziesz do pracy, postaraj się odświeżyć swoją znajomość języka. Część agencji pracy dla opiekunek osób starszych organizuje kursy językowe – koncentrują się one na umiejętnościach komunikacyjnych a także słownictwie, które może być szczególnie przydatne w pracy z seniorami, na przykład związane ze sferą zdrowia. Duża liczbę materiałów do nauki języka niemieckiego znajdziesz też w internecie – wiele z nich jest bezpłatnych, za część aplikacji trzeba zapłacić, ale nie są to wygórowane kwoty. Ważne, by uczyć się regularnie i codziennie otaczać się językiem niemieckim na przykład w postaci radia, muzyki czy filmów w oryginale.