Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to świetny sposób na to, by zarabiać naprawdę dobre pieniądze, wykonując jednocześnie pracę bardzo potrzebną społecznie. Nie zawsze jednak jest to praca łatwa. Co musisz o niej widzieć, jeśli rozważasz przyjęcie tego typu oferty?

Coraz więcej polek decyduje się na pracę opiekunki osób starszych w Niemczech. Niewątpliwie profesja ta ma wiele zalet: praca na kilkunastotygodniowych kontraktach pozwala zarabiać pieniądze według zachodnich stawek bez konieczności podejmowania decyzji o emigracji. Jest bardzo elastyczna – opiekunka nie musi nieustannie podejmować nowych zleceń, dzięki czemu można to traktować jako opcję na podreperowanie domowego budżetu lub jako stała pracę podczas regularnych wyjazdów. Jednocześnie musisz liczyć się z tym, że nie zawsze praca opiekunki osób starszych jest łatwa. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Wysiłek fizyczny. Opieka nad osobami starszymi bywa wymagająca pod względem fizycznym. Szczególnie, jeśli masz do czynienia z osobą z ograniczeniem w poruszaniu się lub zupełnie sparaliżowaną. Wówczas pojawia się konieczność pomagania przy przenoszeniu się na wózek inwalidzki, czy w czynnościach higienicznych. Dźwiganie wymaga sporej siły fizycznej, ale też odpowiednich gabarytów – nie każda oferta będzie odpowiednia dla drobnej i szczupłej kobiety. Warto więc brać pod uwagę swoje ograniczenia fizyczne, szczególnie jeśli sama cierpisz np. na problemy z kręgosłupem.

Duża wszechstronność. Opiekunka osoby starszej zatrudniana jest, by wszechstronnie wspierać rodzinę w opiece nad seniorem. Oznacza to, że zakres obowiązków bywa bardzo szeroki – to nie tylko spędzanie czasu z seniorem i dotrzymywanie mu towarzystwa, ale też pomoc w codziennej higienie, przygotowywanie posiłków, drobne, bieżące porządki, często też zakupy. Co do zasady, opiekunka nie powinna wykonywać żadnych czynności medycznych (w tym podawanie leków), chyba że zgodzi się na to, a rodzina podpisze odpowiednie dokumenty, że nie będzie obarczała opiekunki odpowiedzialnością za ewentualne problemy zdrowotne seniora.

Cierpliwość. Bez tej cechy nawet nie bierz pod uwagę prascy jako opiekunka osób starszych. By pomyślnie ułożyć sobie współpracę z seniorem, będziesz potrzebowała jej naprawdę dużo! Dlaczego? Osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia, nawyki, nie zawsze są chętne do współpracy z opiekunką, często potrzebują czasu, by nabrać do niej zaufania. Sporym problemem mogą być też choroby, takie jak demencja, które dodatkowo utrudniają kontakt z seniorem.

Pogoda ducha. Opiekunka, która jest uśmiechnięta i pogodna, łatwiej zyska sympatię podopiecznego i jego rodziny. Lepiej też będzie radziła sobie z codziennymi wyzwaniami.

Asertywność. Rolą opiekunki jest wspomaganie rodziny w opiece, ale nie oznacza to, że musi się ona godzić na wszystko. Bardzo ważna jest umiejętność jasnego i uprzejmego stawiania granic i odmowy także we współpracy z seniorem asertywność może być niezbędna. Pewność siebie połączona z taktem i uprzejmością czynią cuda.

Co jeszcze powinna wiedzieć opiekunka osób starszych?

To praca, w której warto wciąż się uczyć i pogłębiać swoją wiedzę. Chodzi nie tylko o szlifowanie znajomość języka niemieckiego, ale przede wszystkim wiedzę o problemach dotyczących osób starszych, chorobach, takich jak demencja czy o niepełnosprawnościach. Im więcej będziesz na ten temat wiedzieć, z tym większym profesjonalizmem będziesz wykonywać swoje obowiązki, a to na pewno zostanie docenione.