Rozważasz pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Słyszałaś wiele pozytywnych opinii o tej profesji? Zastanawiasz się, czy to coś dla Ciebie? Oto garść podstawowych faktów, które pomogą ci w podjęciu decyzji. Co powinnaś wiedzieć o pracy opiekunki osób starszych?

Wraz ze starzeniem się społeczeństw rośnie zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych. Dlaczego? Żyjemy coraz dłużej, a kolejne pokolenia mają coraz mniej dzieci. Oznacza to, że coraz częściej na parę jedynaków przypada co najmniej czworo seniorów, którym trzeba zapewnić opiekę. Jest to praktycznie niemożliwe siłami samej tylko rodziny, dlatego bliscy coraz częściej szukają profesjonalnego wsparcia. O ile w Polsce dominują domy spokojnej starości, za naszą zachodnią granica coraz częściej spotykany jest model indywidualnej opieki w domu seniora. Pracę tę bardzo często podejmują Polki, które cenione są w Niemczech za profesjonalizm i sumienność. Nie bez znaczenia jest fakt, że stawki bardzo atrakcyjne z punktu widzenia Polaków, są zdecydowanie mniej atrakcyjne z perspektywy niemieckich pracowników. Jeśli rozważasz, by także podjąć pracę opiekunki, oto fakty, które powinnaś znać.

Atrakcyjne wynagrodzenie

To, co najczęściej skłania Polki do podjęcia pracy opiekunki osób starszych w Niemczech, to wysokie wynagrodzenie. Ile można zarobić? Za minimalną stawkę uchodzi obecnie 1300 euro miesięcznie, średnio opiekunka otrzymuje wynagrodzenie około 1500 euro. Nie oznacza to, że nie można zarobić więcej. Są oferty, w których wynagrodzenie to na ponad 1800 euro miesięcznie. Warto wiedzieć, że opiekunka w czasie pracy ma zapewnione bezpłatne zakwaterowanie w domu seniora, a także wyżywienie, co oznacza, że w czasie kontraktu praktycznie nie musi ponosić żadnych wydatków.

Legalne zatrudnienie i składki

Korzystając z agencji pracy dla opiekunek osób starszych, masz gwarancję, że będziesz zatrudniona legalnie. Oznacza to nie tylko pewność wynagrodzenia, ale też odprowadzanie składek emerytalnych na terenie Unii Europejskiej, co przekłada się na wysokość późniejszej emerytury. A jak już wspomnieliśmy, wynagrodzenie jest atrakcyjne. Pracując w Niemczech jako opiekunka osób starszych poprawiasz nie tylko swoje finanse obecnie, ale też inwestujesz w lepszą sytuację finansową w przyszłości.

Elastyczny czas pracy

Duża zaletą pracy opiekunki jest spora elastyczność. Kontrakty trwają zwykle kilka tygodni, najczęściej są to dwa miesiące. Opiekunka sama decyduje, ile takich kontraktów rocznie przyjmuje., dzięki czemu może dopasować pracę do swoich innych zobowiązań i obowiązków rodzinnych. Zdarza się też, że na przykład studentki czy nauczycielki wyjeżdżają na kontrakt tylko w czasie wakacji, żeby podreperować swój budżet.

Znajomość języka niemieckiego

Zastanawiasz się pewnie, czy musisz biegle znać język niemiecki, żeby pracować jako opiekunka w Niemczech. Nie jest to konieczne. Oczywiście zdarzają się oferty, w których biegłość jest wymagana, jednak większość rodzin oczekuje po prostu komunikatywnej znajomości niemieckiego. Zdarzają się też oferty, w których wystarcza znajomość podstaw języka, a nawet takie, w których opiekunka w ogóle nie musi znać niemieckiego. Najłatwiej dostać taką pracę w okresie świątecznym, kiedy wiele opiekunek nie chce zdecydować się na pracę, bo wolą spędzać czas z rodziną, więc zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże i rodziny są skłonne obniżyć wymagania.

Różnorodność zleceń

 Seniorzy, dla których rodziny szukają opiekunek, są w bardzo różnym wieku, różni ich też stan zdrowia, co przekłada się na zakres obowiązków. Może się zdarzyć, że opiekunka będzie miała za zadanie przede wszystkim dotrzymywanie towarzystwa, spacery, rozmowy, ale są też oferty, w których wymagane jest duże wparcie przy poruszaniu się i czynnościach higienicznych. Warto wiedzieć, że nie musisz przyjmować każdej przedłożonej oferty – poczekaj aż znajdziesz coś, w czym będziesz czuła się dobrze.