Ile godzin w tygodniu o pracuje opiekunka osoby starszej w...
28 stycznia 2022
13 maja 2021
Liczba ofert pracy dla opiekunek osób starszych Niemczech jest bardzo duża. Oznacza to, że jeśli szukasz dobrze płatnej pracy za granicą, możesz bez trudu znaleźć zlecenia dla siebie. Podpowiadamy, od czego zacząć, żeby nawiązać tego typu współpracę.
Rozważasz pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Przede wszystkim zastanów się, czy taka praca rzeczywiście Ci odpowiada. Lista zalet jest bardzo duża. To przede wszystkim wysoka pensja – opiekunka zarabia minimum 1300 euro za miesiąc, zdarzają się też kontrakty z wyższym wynagrodzeniem. Praca jest legalna, a wysokie składki odprowadzane na ubezpieczenie podwyższają Twoją przyszła emeryturę. Niewątpliwą zaletą jest też elastyczność - kontrakt trwa zwykle kilka tygodni, sama decydujesz, kiedy pojedziesz na kolejny. Oznacza to, że możesz tę pracę traktować jako źródło dodatkowych dochodów, bądź jako podstawową formę zarobkowania. Co więcej, nie musisz decydować się na emigrację, by zarabiać pieniądze według zachodnich stawek.
A minusy? Rozłąka z rodziną może być trudna, praca wymaga dużej dyspozycyjności na miejscu, bywa też wyczerpująca fizycznie i obciążająca psychicznie, szczególnie jeśli masz do czynienia z seniorem o wysokim stopniu niepełnosprawności czy cierpiącym na przykład na demencję. Początkowo stresująca może być też konieczność porozumiewania się w języku niemieckim. Nie zniechęca Cię to? W takim razie sprawdź, jak rozpocząć tę pracę.
Zapomnij o samodzielnym przeczesywaniu niemieckich ogłoszeń i szukaniu pracy na zagranicznym rynku. To trudne, w dodatku łatwo możesz paść ofiarą oszustów i nieuczciwych pośredników. Absolutnie też nie zgadzaj się na pracę „na czarno”, nawet jeśli jesteś kuszona wyższymi zarobkami. Gwarancję bezpiecznego wyjazdu i uczciwych warunków zatrudnienia daje współpraca z renomowaną agencją dla opiekunek osób starszych w Niemczech. Podmioty te działają w Polsce, dzięki czemu wszystkie formalności załatwisz w kraju.
Pierwszy krok to wypełnienie formularza kontaktowego na stornie agencji pracy. Zwykle podajesz tam tylko dodatkowe informacje na swój temat. Dopiero podczas telefonicznej lub osobistej rozmowy rekrutacyjnej zostaniesz zapytana o szczegóły. Rekrutera na pewno będzie interesowała Twoja znajomość języka niemieckiego – nie ma sensu jej zawyżać, bo jest to sprawdzane podczas rozmowy. Warto wiedzieć, że znajomość niemieckiego w stopniu podstawowym nie oznacza, że nie dostaniesz pracy – po prostu nie każda oferta będzie przeznaczona dla Ciebie. Na pewno zostaniesz też zapytana o swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe i dodatkowe umiejętności, na przykład ukończony kurs pierwszej pomocy. Jeśli pomyślnie przejdziesz rozmowę kwalifikacyjną, pozostaje Ci czekanie na pierwszą ofertę pracy. Może to nastąpić bardzo szybko, bo zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych jest w Niemczech bardzo duże. Dlatego warto od razu zaznaczyć swoją dyspozycyjność i to, czy jesteś gotowa na niemal natychmiastowy wyjazd.
Co ważne, agencja pracy zadba o to, by umowa była zgodna z prawem, zawierała niezbędne zapisy dotyczące warunków pracy, czasu pracy i gwarantowanych przerw, a także wynagrodzenia. Pośrednik zadba też o to, by Twoje zatrudnienie w Niemczech było legalne i pomoże w wypełnieniu odpowiednich dokumentów. Co ważne, firma pośrednicząca pomaga też w organizacji transportu na miejsce, a także podczas drogi powrotnej.
Kluczową sprawą jest znajomość języka niemieckiego. Jeśli znasz ten język w stopniu podstawowym bądź komunikatywnym, zapisz się na kurs językowy, który pozwoli Ci przejść na wyższy poziom biegłości. Jeśli uczyłaś się języka wcześniej i dawno go nie używałaś, kurs pozwoli Ci odświeżyć umiejętności. Staraj się też jak najwięcej otaczać językiem; słuchaj niemieckiego radia, czytaj po niemiecku codziennie. To na pewno Ci się przyda, gdy wyjedziesz do pracy za granicę.
16 marca 2021
6 kwietnia 2021
6 kwietnia 2021
15 kwietnia 2021