Proces rekrutacji, czyli jak zdobyć stałą pracę w Niemczech

Proces rekrutacji

Poszukując stałej pracy w Niemczech, w pewnym momencie będziemy musieli zmierzyć się z procesem rekrutacyjnym. Wygląda on nieco inaczej niż w Polsce, dlatego warto się z nim zapoznać. Przyjrzyjmy się, jak on wygląda i jak się do niego przygotować.

Pierwsza ocena kandydata                                                                                     

Po znalezieniu interesującej nas oferty pracy w Niemczech, w której zamieszczony jest numer telefonu czy nazwisko osoby przeprowadzającej rekrutację, do dobrego tonu należy wykonanie telefonu i poproszenie o dodatkowe informacje dotyczące oferowanego stanowiska pracy. Warto się do tego przygotować i nie zadawać banalnych pytań. Pamiętajmy też, że poza życiorysem i listem motywacyjnym, powinniśmy załączyć do naszego podania kopię świadectw ukończenia szkół czy dyplomów wyższych uczelni oraz zaświadczeń z kursów doszkalających itd. W Niemczech pracodawcy dążą do optymalizacji procesu rekrutacji i skrócenia czasu jej trwania. Dlatego już pierwsza rozmowa telefoniczna może służyć do weryfikacji danych kandydata. Warto zatem upewnić się, że spełniamy wymagania opisane w ofercie pracy w Niemczech. Pytania podczas pierwszej rozmowy dotyczą zazwyczaj doświadczenia, oczekiwań finansowych i dyspozycyjności.

Rozmowa kwalifikacyjna

Niemcy podchodzą do poszukiwania pracowników bardzo poważnie. Jeśli zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, to możemy mieć pewność, że są oni pozytywnie nastawieni i mają nadzieję, że dołączymy do pracowników w ich firmie. Ważna jest także otwartość i szczerość, dlatego możemy się spodziewać, że jedno z pierwszych pytań będzie dotyczyło oczekiwań finansowych. Podobnie jak Polacy, Niemcy zwracają uwagę na kulturę osobistą i szacunek do drugiej osoby. Warto więc zapoznać się dokładnie z działalnością firmy, na której ogłoszenie o pracę odpowiedzieliśmy, oraz przygotować się do pytań związanych ze stanowiskiem. Odpowiadając na pytania, dobrze jest odnosić się do przykładów związanych z naszym doświadczeniem zawodowym — opisać podjęte przez nas działania oraz ich rezultat. Na koniec rozmowy podziękujmy za spotkanie. Następnego dnia warto przesłać podziękowanie również przez e-mail oraz potwierdzić nasze zainteresowanie współpracą.

O czym trzeba pamiętać?

Nieznajomość przebiegu procesu rekrutacji oraz jej wymagań może sprawić, że zdobycie pracy w Niemczech zajmie nam więcej czasu. O powodzeniu naszego poszukiwania stałej pracy w Niemczech mogą zdecydować szczegóły. Warto wcześniej zbadać rynek oraz zdobyć jak najwięcej informacji o firmie, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, dzięki czemu zaoszczędzimy czas oraz spokojniej i sprawniej przejdziemy przez proces rekrutacyjny. Jeśli nie wiemy, jak się do tego samodzielnie przygotować, to możemy skorzystać z pomocy pracowników agencji pośrednictwa pracy, którzy zajmują się ofertami pracy w Niemczech. Z pewnością udzielą nam wielu cennych wskazówek.