Najbardziej poszukiwane zawody na rynku niemieckim w 2017 roku

pracownicy

Od wielu już lat Polacy decydują się na wyjazdy zarobkowe do Niemiec. Zachęca ich bliskość lokalizacji oraz atrakcyjne zarobki. Również w 2017 roku pojawiło się wiele ciekawych możliwości zarobkowych zarówno dla specjalistów, jak i dla pracowników fizycznych. Które zawody są najbardziej poszukiwane przez pracodawców w Niemczech?

Gdzie są wakaty?

Głównym problemem w Niemczech jest niedobór wykwalifikowanych fachowców z dziedzin przemysłowych i budowlanych. W 2017 roku pojawia się wiele ofert pracy w Niemczech skierowanych do różnego rodzaju rzemieślników: budowlańców (dekarzy, murarzy, malarzy itd.), spawaczy, hydraulików, elektryków (przemysłowych i budowlanych), ślusarzy, monterów oraz stolarzy. Najbardziej poszukiwane zawody w Niemczech wymagają więc twardych kompetencji i praktycznych umiejętności.

Praca w Niemczech bez znajomości języka?

Oprócz kwalifikacji zawodowych ważna jest również znajomość języka niemieckiego. Oczywiście w najlepszej sytuacji są osoby, które są w stanie płynnie porozumiewać się w języku niemieckim. Jeśli jednak nie znamy go wcale lub niewystarczająco, to warto przed wyjazdem zapoznać się z podstawowymi zwrotami, by móc się  porozumieć w stopniu chociaż podstawowym. Od naszych językowych kompetencji będzie też zależeć wielkość naszych zarobków. Wymagania językowe są w różnym stopniu egzekwowane przez pracodawców, jeśli jednak jest to zawód rzemieślniczy, to powinniśmy się zapoznać z fachowym słownictwem. Ułatwi nam to komunikację w miejscu pracy.

Poszukiwanie pracy w Niemczech

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w Niemczech, to poszukiwania możesz zacząć od przeglądania ofert w sieci – zarówno na stronach internetowych niemieckiego Urzędu Pracy, Agencji Pośrednictwa Pracy zarówno niemieckich, jak i polskich. Z ofertami niemieckich pracodawców możesz też zapoznać się podczas Międzynarodowych Targów Pracy organizowanych na terenie Polski oraz Niemiec. Pamiętajmy o tym, by wybierając Agencję Pośrednictwa Pracy zadbać o korzystne i przejrzyste warunki współpracy.