Praca za granicą bez znajomości języka – czy to możliwe?

Konwersacja

Ofert pracy w Niemczech bez znajomości języka jest sporo. Można więc ją znaleźć, ale należy zwrócić uwagę na to, czy będziemy mieć zapewnioną pomoc polskojęzycznego opiekuna.

Czy warto?

Znajomość języka obcego lub jej brak często wpływa na podjęcie decyzji o podjęciu pracy za granicą. Jak wiadomo, najszybciej uczymy się języka obcego, obcując z nim codziennie. Dlatego decyzja o podjęciu pracy za granicą, kiedy w ogóle nie znamy języka, lub znamy go bardzo słabo, nie powinna nas powstrzymywać. Musimy jedna pamiętać, że będziemy mieć problem z komunikacją nie tylko w pracy, ale i w sklepie. Trudniej nam będzie nawiązać nowe znajomości. Dlatego powinniśmy się na to psychicznie przygotować. Jeśli jednak jesteśmy na to gotowi i wiążemy z wyjazdem do Niemiec długoterminowe plany, to warto przetrzymać ten początkowy okres aklimatyzacji. Musimy też brać pod uwagę, że oferty pracy za granicą bez znajomości języka dotyczą mniej popłatnych zawodów takich jak ślusarz, tokarz, spawacz, magazynier, rzeźnik.

Jak szukać?

Poszukiwanie pracy za granicą, jeśli nie znamy języka obcego, jest znacznie utrudnione. Należy uważać na oferty znalezione w internecie, kiedy nie mamy możliwości zweryfikowania pracodawcy. Możemy ofert pracy szukać przez znajomych, którzy już pracują w Niemczech, ale pamiętajmy, że nie będą oni w stanie zweryfikować dobrze umowy o pracę czy pomóc nam w procesie rekrutacji. Dlatego najlepszym sposobem jest korzystanie ze sprawdzonych Agencji Pośrednictwa Pracy, które zapewniają weryfikację umów i pomoc przy wypełnieniu wszelkich formalności związanych z wyjazdem do pracy oraz gwarantują zakwaterowanie. Zanim wybierzemy daną agencję, sprawdźmy na stronie internetowej stor.praca.gov, czy znajduje się ona w rejestrze agencji zatrudnienia (KRAZ). Dzięki temu uzyskamy pewność, że działa ona legalnie. Pozytywnym sygnałem jest długi czas działania agencji, co wskazuje na to, że ma ona zaufanych pracodawców i dobrze dopiera oferty pracy. Pamiętaj też o tym, że agencje nie pobierają przedpłat czy kaucji.  Agencje mają prawo żądać opłat za koszta poniesione w związku z wysłaniem pracownika za granicę. Zawsze warto dwa razy sprawdzić niż raz się pomylić.