Praca opiekunki osób starszych w Niemczech budzi duże zainteresowanie Polek. Atrakcyjne zarobki, bardzo elastyczna pracy, wysokie składki odprowadzane na emeryturę – to wszystko atuty tej profesji. Jak rozpocząć pracę w tym zawodzie? Jakiego doświadczenia oczekują pracodawcy? Sprawdź, czy praca opiekunki seniora to coś dla Ciebie.

Zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych w Niemczech jest bardzo duże i ciągle rośnie. Oznacza to bardzo dużą liczbę ofert pracy – znajdziesz je bez trudu w wyspecjalizowanych agencjach pracy działających w Polsce. Dzięki temu pracę w Niemczech możesz znaleźć, nie wyjeżdżając z kraju – wszystkich formalności dopełnisz na miejscu. Jakie wymogi trzeba spełniać, by rozpocząć współpracę z agencją pracy i móc liczyć na ciekawe oferty z Niemiec? Czy trzeba mieć doświadczenie? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące pacy opiekunki seniora.

Wymagania formalne: niewielkie

Duże zapotrzebowanie na pracowników przekłada się na to, że wymagania pracodawców nie są bardzo wygórowane. W wielu ofertach nie ma mowy o wymogach dotyczących konkretnego wykształcenia. Nie jest też wymagane doświadczenie. Do pracy często wyjeżdżają osoby, które wcześniej zajmowały się czymś zupełnie innym – rozpiętość profesji jest bardzo duża. Pracodawcy nie mają też szczególnych wymagań odnośnie do wieku kandydatek – pracować mogą zarówno np. studentki, które w wakacje dorabiają do swojego budżetu i szlifują znajomość języka, jak i dojrzałe panie, niekiedy już w wieku emerytalnym. Seniorzy często świetnie czują się w towarzystwie osób, które są im pokoleniowo bliższe.

Masz doświadczenie? To Twój atut!

Oczywiście, tak jak w każdej innej profesji, także w opiece nad seniorami doświadczenie jest atutem i przekłada się na większy wybór dobrze płatnych ofert pracy w Niemczech. Najwyżej cenione jest oczywiście doświadczenie zawodowe w pracy z seniorami, na przykład w Domu Pomoc Społecznej. Warto jednak też pisać do cv wolontariat, czy każdą inną formę współpracy z osobami starszymi. Bardzo cenione są też osoby, które pracowały jako pielęgniarki, rehabilitanci czy fizjoterapeuci – ich wiedza medyczna jest bardzo pomocą w opiece nad osobami borykającym się z poważniejszymi chorobami. Warto też wspomnieć o dodatkowych kwalifikacjach, takich jak kurs pierwszej pomocy czy kurs dietetyczny. Uwaga: jeśli zajmowałaś się seniorami z rodziny, także o tym napisz. Takie doświadczenie również jest cenne. Bogate cv z pewnością zainteresuje potencjalnych pracodawców.

Znajomość języka – to bardzo ważne

Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z seniorami, Twoim atutem może być dobra znajomość języka niemieckiego. W większości ofert wymaganym minimum jest znajomość niemieckiego na poziomie komunikatywnym. Jednak im lepiej znasz język, tym więcej ciekawych ofert pracy otrzymasz. A każdy kolejny kontrakt będzie czynił z Ciebie osobę doświadczoną w opiece nad osobami starszymi. Buduj doświadczenie powoli Jeśli dopiero zaczynasz pracę jako opiekunka osób starszych i nie masz doświadczenia w pracy z seniorami, nie porywaj się z motyką na słońce i nie wybieraj najbardziej wymagających ofert. Nawet jeśli zostaniesz zatrudniona, może się okazać, że nie podołasz obowiązkom, a całe doświadczenie będzie bardzo frustrujące. Na początku lepiej podjąć się pracy z osobami bez poważnych niepełnosprawności. Niektóre zlecenia to przede wszystkim dotrzymywanie towarzystwa na co dzień i wsparcie na przykład w przygotowywaniu posiłków i wyjściach na spacer. Z czasem, gdy nabierzesz już doświadczenia i pewności siebie jako opiekunka, możesz decydować się na bardziej wymagające, a co za tym idzie – lepiej płatne – oferty. Za każdym razem warto jednak uważnie przeczytać opis oferty i mierzyć siły na zamiary.