Kuchnia niemiecka dla opiekunek – do jedzą w Niemczech?
18 sierpnia 2022
7 czerwca 2022
Tylko w Niemczech szacuje się, że 35% osób starszych cierpi na przewlekłą niewydolność nerek. Stan ten nie został nazwany nowoczesną chorobą. Aby walczyć z tym schorzeniem, niezbędna jest dobrze zbilansowana i zdrowa dieta. Jakie jest najlepsze pożywienie dla osoby starszej z niewydolnością nerek? Niewydolność nerek u starszej osoby, jak sobie z nią poradzić? Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne dla opiekunów.
Rzadko kto zdaje sobie sprawę, że nerki filtrują 189 litrów krwi dziennie. W ten sposób pomagają utrzymać zdrowie. Narządy te stają się niezdolne do wykonywania swoich podstawowych funkcji, gdy cierpią na schorzenia. Dzieje się to powoli, ale może mieć niebezpieczne konsekwencje. Aby zrozumieć niewydolność nerek u osób starszych, należy najpierw zapoznać się z ich funkcjami. Pierwszą z nich są funkcje pełnione przez nerki, gdy dana osoba jest zdrowa, czyli:
Cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze są najczęstszymi przyczynami przewlekłej niewydolności nerek u osób starszych. W tym stanie produkty przemiany materii, które nie są potrzebne, mogą gromadzić się we krwi. Może to między innymi prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu. Nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość i złe samopoczucie są również powszechne. Bardziej prawdopodobne jest między innymi wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych.
Postęp choroby nerek może być stopniowy i trwać długo. Szybka reakcja pomoże zapobiec niebezpiecznemu postępowi. Ważne jest nie tylko przestrzeganie zaleceń dietetycznych dla seniorów z niewydolnością nerek. Ważne są również regularne badania, a także zmiana niekorzystnych nawyków, tak aby nie rozwinęła się ostra niewydolność nerek u osób starszych. Najważniejsze jest rzucenie palenia, zmniejszenie ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych i wyeliminowanie alkoholu.
Do diety można dodać niskobiałkowy makaron lub chleb. W przypadku niewydolności nerek u starszych osób można od czasu do czasu zastąpić ryż lub płatki zbożowe. Jajka na twardo i fasola dmuchana nie są zalecane. Nie należy doprawiać całego dania mąką lub zasmażką. Unikaj zup i sosów zawierających wywary mięsne, kostne i grzybowe oraz potraw na bazie soczewicy. Zupę ogórkową lub kapuśniak możesz zastąpić krupnikiem, lub zupami jarzynowymi, które zawierają dozwolone warzywa.
Najlepiej stosować łagodne sosy, np. koperkowy, zagęszczane skrobią ziemniaczaną lub pszenną. Mięsa i ryby podawaj w mniejszych porcjach. Nie powinny to być potrawy smażone, tłuste czy marynowane. Możesz wybrać cielęcinę lub wołowinę, ale także kurczaka, królika i indyka. Jeśli chodzi o ryby morskie, można wybrać tuńczyka, łososia, makrelę lub halibuta. Podczas przygotowywania posiłków dla osób starszych z chorobą nerek należy unikać smalcu i margaryny.
16 marca 2021
6 kwietnia 2021
6 kwietnia 2021
15 kwietnia 2021