Dieta dla osoby starszej

27 grudnia 2021

​Wśród ofert pracy w opiece nad osobami starszymi można czasem znaleźć ogłoszenie, które dotyczy osoby leżącej. Przyczyny unieruchomienia seniora są różne. Najczęściej brak mobilności jest spowodowany wiekiem i wielkim osłabieniem. W grę mogą wchodzić choroby przewlekłe albo wypadki. Podopieczny przykuty do łóżka wymaga specjalnej opieki. Może się zdarzyć, że będzie potrzebny odpowiedni jadłospis dla seniora.

Dieta dla seniora i jadłospis

W diecie dla osób starszych powinien znaleźć się wapń oraz duża ilość potraw zawierająca witaminę. To właśnie z jej pomocą wapń zostaje wchłaniany przez organizm. Znaleźć ją można w takich produktach jak jaja, masło, wątroba, ryby, tran. Menu dla seniora powinno zawierać chude przetwory mleczne, oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, a także kasze. Wzrasta znaczne zapotrzebowanie na foliany, cynk, magnez i witaminę D3. Z upływem czasu u seniora zmniejsza się ilość enzymów trawiennych. Powinno się wyłączyć z diety dla osoby starszej produkty ciężkostrawne. Do takich należą rośliny strączkowe, czyli fasola, ich nasiona oraz tłuste i smażone dania. Czasami można zastosować dietę płynną dla osoby leżącej.

Co w przypadku, gdy pojawią się zaparcia? Stanowią bardzo częstą dolegliwość u ludzi w podeszłym wieku, osób mało aktywnych lub leżących. Należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość w diecie dla osoby starszej błonnika. Rozwiązanie, które może pomóc, jest podanie między posiłkami Energy Drinka. Uzupełni on niedobory białka i aminokwasów w tym argininy i glutaminy. To właśnie one pomagają zapobiegać powstawaniu odleżyn i trudno gojących się ran. W razie potrzeby można też choremu masować brzuch. Odpowiednio zaczynając od prawego dołu biodrowego, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na co należy zwrócić uwagę?

• odpowiednia ilość witamin: C, A i E,

• odpowiednia ilość spożycia cynku i krzemu,

• posiłki wysokobłonnikowe, produkty pełnoziarniste, ryże, kasze, owoce, warzywa,

• dieta lekkostrawna, czyli bez tłustych, smażonych i wzdymających potraw, ale bogata w kwasy tłuszczowe,

• odpowiednia ilość białka- minimum 1,3 g/ kg masy ciała,

• jeśli chory nie wychodzi z domu, należy podawać witaminę D, ale tylko pod kontrolą lekarza.

Przykładowy jadłospis osoby starszej leżącej

Senior powinien codziennie wypijać około 3 litry płynów. Przy diecie dla osoby starszej można podawać wodę niegazowaną, kompoty, rozcieńczone soki czy słabą herbatę. Jakich potraw warto unikać w jadłospisie dla seniora? Na liście jest ciemne pieczywo na zakwasie, tłuste, mocno przyprawione potrawy, kawa i gazowane napoje. Leżącemu podopiecznemu nie służą niestety wzdymające produkty, takie jak warzywa strączkowe czy śliwki. A jaki może być przykładowy jadłospis dla osoby starszej?

• posiłki gotowane na parze, pieczone i duszone,

• oliwa z oliwek, olej z czarnuszki, olej lniany, olej kokosowy, a także źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych,

• pieczywo pełnoziarniste, ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego,

• mleko i jego przetwory, czyli źródło wapnia chroniącego kości przed osteoporozą,

• warzywa i owoce poddane obróbce cieplnej, czyli gotowane, duszone lub pieczone.