Dlaczego liczba polskich pracowników w Niemczech wciąż rośnie?

pieniądze

Od roku 2017 w Niemczech obowiązuje nowa stawka minimalna. Wynosi ona 8,84 euro za godzinę. Sprawia to, że niemiecki rynek pracy pozostaje nadal atrakcyjny dla Polaków.

Wysokość zarobków – od czego zależy?

Na to ile zarobimy w Niemczech, wpływa znajomość języków obcych, doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Najbardziej poszukiwani są specjaliści, osoby posiadające doświadczenie zawodowe oraz uprawnienia niezbędne w danej branży. Dotyczy to zarówno pracowników umysłowych, jak i osób, które szukają pracy na budowie. Niewielkie różnice w płacach zależą też od branży oraz rejonu. Najlepiej wyglądają zarobki w dawnej Republice Federalnej oraz w Berlinie. Podwyższenie stawki minimalnej oznacza, że pracownicy, których obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy i stawka minimalna będą zarabiać po podwyżce 1536 euro miesięcznie.  W Polsce płaca minimalna wynosi w tym roku 1850 zł, co (w zależności od przyjętego kursu) daje niewiele ponad 400 euro.

Ile można zarobić w Niemczech?

Rozeznanie w zarobkach mogą dać dane statystyczne Statistisches Bundesamt z roku 2013. Lakiernicy i malarze z doświadczeniem mogą liczyć na ok. 12 euro  za godzinę pracy, dekarze 11,20 euro za godz., 7,75 – 8,75 euro. Zarabiają osoby sprzątające w obiektach przemysłowych. Pracownicy zatrudniani na określony czas, z polecenia Agencji Pracy Tymczasowej zarabiają 7-8 euro za godzinę pracy. Należy tu pamiętać, że stawka za prace sezonowe może wynosić mniej niż stawka minimalna. Przeglądając oferty pracy w Niemczech, zauważymy, że poza specjalistami, najczęściej niemieccy pracodawcy poszukują polskich  ślusarzy, tokarzy, spawaczy oraz magazynierów czy rzeźników. Na dobre zarobki za granicą mogą liczyć też operatorzy wózków widłowych posiadający odpowiednie uprawnienia. Wiele ofert pracy znajdziemy też w obszarze gastronomii, branży przemysłowej. Często niemieccy pracodawcy pomagają lub znajdują lokum polskim pracownikom w pobliżu miejsca pracy. Czasem je również opłaca. Pamiętajmy jednak, że pracodawca niekoniecznie znajdzie nam lokum o dostatecznie dobrym standardzie, więc dobrze jest sprawdzić jakość zakwaterowania przed wyjazdem lub znaleźć samodzielnie miejsce zamieszkania. Niemcy pozostają nadal krajem, który wybierany jest najczęściej przez emigrujących w celach zarobkowych Polaków. Nic dziwnego, bo pensje są tam trzykrotnie wyższe.