Praca stała w Niemczech dla operatorów wózków widłowych

Praca w Niemczech dla operatorów wózków widłowych

Szukając pracy za granicą, zapewne zauważyłeś, że dość często pojawiają się oferty pracy w Niemczech dla operatorów wózków widłowych. Jak uzyskać takie uprawnienia i o jakie dokumenty zadbać, jeśli myślimy o stałej pracy w Niemczech?

Jak zdobyć uprawnienia?

Jedynym sposobem, by uzyskać ważne uprawnienia na wózek widłowy, jest odbycie kursu oraz zdanie państwowego egzaminu. Kurs na operatora wózków widłowych nie trwa długo, całość zajmuje około tygodnia. Jego koszt to zwykle kilkaset złotych. Można również skorzystać ze szkoleń organizowanych przez urzędy pracy. Uprawnienia zdobyte w Polsce lub w innym kraju europejskim w zupełności wystarczą. Trzeba pamiętać o tym, by zadbać o właściwą wersję językową posiadanych dokumentów. Czasem trzeba je jeszcze uzupełnić o szkolenie teoretyczne w nowym miejscu pracy. Koszty takiego szkolenia zazwyczaj pokrywają pracodawcy. Inną możliwością jest zrobienie kursu na operatora wózków widłowych już w Niemczech. Zdarza się bowiem, że niektórym pracodawcom zależy na zdobyciu nowych pracowników, że zapewniają im wszelkie niezbędne kursy.

Dlaczego warto zrobić uprawnienia na wózki widłowe?

Jeśli interesuje nas praca za granicą dla operatorów wózków widłowych, to nie warto liczyć na to, że za kurs zapłaci nam pracodawca. W lepszej sytuacji będą osoby, które mają już potrzebne uprawnienia i udokumentowane doświadczenie. Ponieważ operator ma z reguły tylko jeden dzień na zapoznanie się ze sterowaniem danym rodzajem wózka widłowego, to im większe ma doświadczenie, tym szybciej przyswoi sobie niezbędną wiedzę i będzie mógł podjąć pracę. Należy jednak pamiętać o tym, że jako wykwalifikowany pracownik otrzymasz lepsze wynagrodzenie niż pracownik magazynu bez uprawnień. Średnie zarobki pozwalają się jednak przekonać, że zdobycie odpowiednich uprawnień jest warte zachodu. W Niemczech zarobić można z reguły 1,3 ‒ 1,6 tys. euro netto. Zapotrzebowanie na pracę dla operatorów wózków widłowych jest wciąż ogromne, dlatego myśląc o stałej pracy w Niemczech, warto rozważyć taki sposób kształtowania swojej ścieżki zawodowej.