Praca w Niemczech – jakie dokumenty zabrać ze sobą?

niemcy praca

Niezależnie od tego, czy poszukujemy pracy w Niemczech za pomocą Agencji Pośrednictwa pracy, czy samodzielnie, to powinniśmy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty jeszcze przed wyjazdem. Jakie dokumenty przydadzą nam się w Niemczech?

Podstawowe dokumenty

Dowód osobisty – ponieważ Polska należy do UE, to do przekroczenia granicy z Niemcami wystarczy nam tylko dowód osobisty. Będzie on potrzebny m.in. do potwierdzenia zameldowania, otrzymania pozwolenia na pobyt oraz przy podpisaniu umowy o pracę. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, to warto zwrócić uwagę na jego datę ważności i w razie potrzeby wyrobić nowy dokument.

Prawo jazdy – jeśli będziemy podróżować samochodem po Niemczech lub na stanowisku, gdzie wymagane są uprawnienia kierowcy. Polskie prawo jazdy jest uznawane w UE i nie trzeba go wymieniać na niemieckie. Jeśli jest to dokument starszego typu, to trzeba je wcześniej potwierdzić w konsulacie. Wymiana polskiego prawa jazdy na niemieckie nie wymaga zdawania żadnych dodatkowych egzaminów, ale jeśli nie planujemy stałego pobytu w Niemczech, to nie warto tego robić.

Zaświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego – jest potrzebne do legalizacji pobytu oraz w przypadku choroby.

Dokumenty dodatkowe

Przed wyjazdem powinniśmy się dowiedzieć w Agencji Pośrednictwa Pracy, jakich dokumentów będzie wymagał od nas niemiecki pracodawca. Jeśli znaleźliśmy pracę samodzielnie, to warto zabrać nieco więcej dokumentów, które poświadczają nasze wykształcenie i kwalifikacje zawodowe niż tego wymaga pracodawca. Tym bardziej się przydadzą, jeśli poszukujemy stałej pracy w Niemczech i planujemy dłuższy pobyt. Warto w takiej sytuacji, zebrać komplet dokumentów, które przydadzą się, kiedy będziemy chcieli aplikować w Niemczech na oferty pracy. Poza dokumentami potwierdzającymi naszą tożsamość i kwalifikacje warto mieć ze sobą zaświadczenie o niekaralności oraz takie dokumenty urzędowe jak np. akty stanu cywilnego poświadczające zawarcie małżeństwa czy urodzenie dzieci. Warto też zabrać ze sobą zdjęcia do dokumentów, które mogą się okazać niezbędne do otrzymania wyrobionych w Niemczech dokumentów.