Na zwrócić uwagę, kiedy przeglądamy oferty pracy w Niemczech?

oferty pracy w Niemczech

Dla większości Polaków praca za granicą jest szansą na lepszy zarobek. Niestety można równie łatwo stać się ofiarą oszustów. Podpowiadamy, co powinno wzbudzić naszą podejrzliwość podczas przeglądania ofert pracy w Niemczech.

Co powinno nas zaniepokoić w ofercie pracy?

Często poszukujemy sezonowej, stałej pracy w Niemczech lub pracy bez znajomości języka obcego za pośrednictwem przeróżnych portali internetowych. Natrafić możemy na różnorodne ogłoszenia pracy. Najwięcej nierzetelnych ogłoszeń o pracę w Niemczech znajdziemy wśród ofert pracy na stanowiska taki jak na przykład: ślusarz, tynkarz, spawacz czy magazynier oraz do prac sezonowych. Przeglądając oferty pracy w Niemczech, zwróćmy uwagę, czy podane są w nich pełne dane kontaktowe. Sam adres e-mail czy nr telefonu w ogłoszeniu nie musi dyskwalifikować pracodawcy, ale jest dla nas  ważnym sygnałem ostrzegawczym. Pamiętajmy, by nie korzystać z  ofert pracy w Niemczech, które zawierają tylko numer telefonu kontaktowego, zwłaszcza jeśli jest to numer telefonu komórkowego. W ofercie powinien być podany opis wynagrodzenia oraz podany sposób jego naliczania. W Niemczech jest to stawka godzinowa brutto. Nasz niepokój powinno wzbudzać ogłoszenie, w którym znajduje się warunek, którego niespełnienie może obniżyć naszą stawkę godzinową. Pamiętajmy też, że przyszły pracodawca nie ma prawa żądać od nas żadnych opłat. Wszelkie informacje o opłatach manipulacyjnych czy kosztach sporządzenia umowy powinny nas zaniepokoić.

Agencje Pośrednictwa Pracy – sprawdzone oferty

O wiele bezpieczniejszym sposobem na znalezienie stałej pracy w Niemczech jest skorzystanie z usług Agencji Pośrednictwa Pracy. Każda Agencja Pośrednictwa Pracy powinna  posiadać certyfikat Marszałka Województwa i być wpisana do wykazu agencji zatrudnienia. Biura Pośrednictwa Pracy posiadające taki certyfikat znajdziesz na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. Zanim skorzystamy z usług biura, to sprawdźmy, czy ma ona zgłoszoną działalność gospodarczą. Pamiętaj, że Agencja Pośrednictwa Pracy ma prawo pobierać opłaty za faktycznie poniesione koszty związane ze skierowaniem do pracy za granicą jak dojazd i powrót osoby kierowanej do pracy, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów. Wszystkie te opłaty powinny być wyszczególnione w umowie, którą podpisujemy. Agencja Pośrednictwa Pracy nie powinna żądać wpłaty przedpłat, kaucji czy opłat związanych z przeglądaniem i wybieraniem ofert pracy.

Podsumowując, lepiej jeden raz sprawdzić Agencję Pośrednictwa Pracy niż sprawdzać każde z osobna ogłoszenie o pracę w Niemczech.