Szukasz ofert pracy w Niemczech – a może tak Minijob?

praca tymczasowa Niemcy

Praca na małym etacie, tak można przetłumaczyć dosłownie słowo Minijob. Jest to popularna forma zatrudnienia w Niemczech, z której często korzystają także Polacy.

Mimijob – co to jest?

Przeglądając oferty pracy w Niemczech, możemy się spotkać z określeniem – Mimijob.  Jest to zatrudnienie na czas określony w niepełnym wymiarze godzin. Zarobki nie mogą przekraczać 450 euro miesięcznie. Wystarczy już 451 euro miesięcznie, by trzeba było zawrzeć Teilzeit (umowa o pracę na pół etatu). Pracując na Minijob, musimy otrzymywać minimalną stawkę godzinową ustanowioną przez rząd. Najczęściej jest to praca jako pomocnik  — kelner, kasjer czy personel sprzątający. Dużą popularnością cieszy się też wśród pracowników sezonowych. Właśnie dlatego, że Minijob jest formą pracy dodatkowej, to jest możliwe połączenie jej z innymi formami zatrudnienia. Przy pracy dla paru pracodawców na zasadach Minijob pamiętajmy, że łączna kwota nie może przekraczać 450 euro. Jeśli mamy stałe zatrudnienie, to możemy przyjąć tylko jeden Minijob. Tego typu oferty pracy w Niemczech możemy poszukać, jeśli wyjechaliśmy już do stałej pracy za granicę, ale chcemy jeszcze dorobić, by maksymalnie wykorzystać swój pobyt. Ofert Minijob możemy szukać zarówno przez niemieckie, jak i polskie Agencje Pośrednictwa Pracy oraz Urząd Pracy czy ogłoszenia internetowe.

Minijob a świadczenia

W przypadku Minijob nie mamy obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne i na wypadek bezrobocia. Obowiązkowe są jednak składki emerytalne, które wynoszą 5% od dochodu. Nie musi także płacić podatków, jeśli roczna kwota dochodów nie przekroczy 5400 euro. Należy pamiętać, że do tej kwoty wliczają się wszystkie dodatki urlopowe i świąteczne. Nie obowiązuje nas też okres wypowiedzenia. Dlatego w każdej chwili, zarówno my, jak i pracodawca możemy rozwiązać umowę bez żadnych konsekwencji. Kolejną zaletą Minijob jest to, że mogą w ten sposób pracować osoby bezrobotne i nie utracą  prawa do zasiłku. Zasiłek ten może jednak zostać pomniejszony. Podsumowując, Minijob jest to dobra forma pracy sezonowej oraz rozwiązanie na dodatkowe pieniądze do stałej pensji.