Bezpieczna praca w Niemczech – o czym powinniśmy pamiętać?

Bezpieczna praca

Pierwszy wyjazd za granicę do pracy, zwłaszcza bez znajomości języka, to zawsze  duży stres i spore zmiany. Dlatego warto się do wyjazdu przygotować wcześniej.

Praca za granicą

Od roku 2011 niemiecki rynek pracy jest otwarty dla Polaków – nie potrzebujemy pozwoleń na pracę, dlatego podjęcie pracy w tym kraju jest bezpieczniejsze i łatwiejsze. Szukanie pracy  w Niemczech na własną rękę może być pracochłonne. Wiąże się też z koniecznością samodzielnego sprawdzenia pracodawcy. Jeśli zależy nam na czasie i sprawdzonych pracodawcach, to warto skorzystać z usług Agencji Pośrednictwa Pracy. Rekruterzy przygotują nasz profil zawodowy i znajdą oferty pracy w Niemczech, które będą zgodne z naszym doświadczeniem zawodowym oraz pomogą przy dopełnieniu wszystkich formalności. Pamiętajmy także, że praca bez umowy jest nielegalna i w razie kontroli, to pracownika spotyka dotkliwa kara finansowa. Brak umowy wiąże się też z brakiem ubezpieczenia, brakiem dostępu do świadczeń socjalnych oraz gwarancji, że otrzymamy wynagrodzenie za wykonaną pracę. Biura Pośrednictwa Pracy gwarantują podpisanie umowy przetłumaczonej również na język polski. Dzięki temu nawet osoby, które szukają pracy w Niemczech bez znajomości języka, będą mogli się bez problemu z nią zapoznać. Wybierając Agencję Pośrednictwa Pracy, powinniśmy sprawdzić, czy działa ona legalnie i jakie oferty pracy w Niemczech oferuje.

Samochodem do pracy w Niemczech

Jednym z powodów, dla których interesują nas oferty pracy w Niemczech, jest odległość. Bliskość Niemiec pozwala znacząco ograniczyć koszty dojazdu do pracy oraz regularne odwiedzanie rodzinnego kraju. Dlatego też często decydujemy się na wyjazd do Niemiec samochodem. Powinniśmy pamiętać, że za granicą funkcjonują inne przepisy, a ich nieprzestrzeganie może narazić nas na kary finansowe. Przykładem może być apteczka, której posiadanie w Polsce nie jest wymagane, w Niemczech jest ona obowiązkowa. Podobnie jest z kamizelką odblaskową. Koszta są nieduże i choć wedle konwencji z 1968 roku mamy prawo być wyposażeni zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, w którym zarejestrowany jest nasz samochód, to dobrze jest je mieć, by uniknąć dyskusji w przypadku kontroli.